Ponadgabaryty na targach Bauma 2022: Cometto i BladeMAX1000 – adapter do transportu łopat turbin wiatrowych

Moduł samobieżny MSPE 48t (Fot. D. Piernikarski)

Producenci naczep i modułów transportowych wykorzystywanych w przewozach nienormatywnych przygotowali liczne premiery i modernizacje swoich produktów na targi Bauma 2022. Proponujemy subiektywny przegląd najważniejszych nowości pokazanych przez kilku wiodących producentów: Cometto, Faymonville, Goldhofer, Kässbohrer, Nooteboom oraz Scheuerle (Grupa TII).

Targową premierą firmy Cometto był BladeMAX1000, czyli adapter przeznaczony do transportu łopat turbin wiatrowych. Dysponujące udźwigiem 1000 mt to obecnie zdecydowanie najmocniejsze urządzenie tego typu na rynku. Adapter BladeMAX100 służy do bezpiecznego transportu największych łopat turbin na ostatnim etapie do miejsca montażu. BladeMAX1000 dołącza do rodziny, w której znajdują się obecnie 3 warianty: BladeMAX650, BladeMAX800 i BladeMAX1000. We wszystkich opatentowany system kontroli zapewnia maksymalną stabilność obsługi.

BladeMAX 1000 (fot. D.Piernikarski)
BladeMAX 1000 (fot. D.Piernikarski)
Fot. Cometto

Firma Cometto, która w Grupie Faymonville pełni rolę centrum kompetencyjnego dla samobieżnych modułów transportowych, pokazała w Monachium również 2 pojazdy samobieżne. Pierwszym z nich był 4-osiowy moduł Eco1000, wyróżniający się tym, że jego jednostka napędowa (Powerpack) została zintegrowana pod platformą ładunkową. Powerpack wykorzystuje technologię hybrydową, spalinowo-elektryczną, co jest pionierskim rozwiązaniem w tym segmencie. Drugim  pojazdem był elektronicznie sterowany samobieżny moduł MSPE z 6 liniami osiowymi o nośności 48 t każda.

Autor: Dariusz Piernikarski

Moduł samobieżny MSPE 48t (fot. D. Piernikarski)