Pojazd FUSO Canter ma już 60 lat. Od czasu premiery rynkowej wyprodukowano już ponad 4,5 mln egzemplarzy modelu

FUSO Canter T720 - na przestrzeni dziesięcioleci ta lekka ciężarówka zachwycała swoją wydajnością i komfortem jazdy (fot. Daimler Truck)

Pierwszy model FUSO Canter trafił na rynek japoński w 1963 r. Od czasu premiery rynkowej tego pojazdu wyprodukowano na całym świecie już ponad 4,5 mln egzemplarzy.

FUSO – japońska spółka córka Daimler Truck i zarazem jeden z wiodących azjatyckich producentów pojazdów użytkowych – świętuje 60-lecie swojej lekkiej ciężarówki Canter.

Pierwsza generacja Cantera pojawiła się na rynku japońskim w marcu 1963 roku pod nazwą T720. Był to pojazd z kabiną umieszczoną nad silnikiem. Model zachwycał wówczas doskonałymi osiągami w swoim segmencie. Począwszy od pierwszej generacji pojazdu, producent nieprzerwanie pracuje nad rozwojem tego modelu, dostosowując go do wymagań użytkowników.

Rozwój zaawansowanych technologii bezpieczeństwa na przestrzeni dekad uczynił z Cantera niezawodną ciężarówkę, bezpieczną dla kierowców i innych użytkowników dróg. Wraz z ewolucją konstrukcji pojazdu, utrwalał się również jego charakterystyczny wizerunek bezpiecznej, wygodnej i ekologicznej ciężarówki.

Mitsubishi FUSO Canter z 1985 r. (fot. Daimler Truck)

Już od lat 60. XX wieku producent rozszerzył sprzedaż Cantera na różne rynki międzynarodowe. W Indonezji, będącej jednym z pierwszych rynków zamorskich sprzedaży pojazdu, w ciągu ostatnich 48 lat Canter konsekwentnie utrzymywał najwyższy udział rynkowy w segmencie lekkich pojazdów użytkowych. Obecnie pojazdy te produkowane są lokalnie w systemie CKD (completely-knocked-down) na 12 rynkach, a model FUSO Canter sprzedawany jest dziś w ponad 70 krajach świata.

TEST: Hakowiec Fuso Canter 9C18 – pracy się nie boi (relacja z naszego testu w linku)

FUSO eCanter 2016 r. (fot. Daimler)

W 2016 r. producent wprowadził na rynek pojazd eCanter – pierwszy elektryczny samochód ciężarowy w Japonii, produkowany seryjnie w segmencie lekkich pojazdów użytkowych.Światowa premiera odbyła się podczas targó IAA 2016 w Hanowerze (tu link do relacji i opisu pojazdu)

TEST: Fuso Canter 7C18 i lekka wywrotka Scattolini na budowie (relacja z naszego testu w linku)

Mitsubishi FUSO Canter z 2020 r. (fot. Daimler Truck)

W 2022 r. na targach IAA Transportation zaprezentowano jego następcę – całkowicie zmodernizowany, w pełni elektryczny model następnej generacji. Nowy eCanter ma modułowy układ akumulatorów, jest to od 1 do 4 pakietów obsługiwanych w zależności od rozstawu osi. Pojedynczy moduł ma pojemność 41 kWh, przy 3 zestawach akumulatorów zasięg wzrasta do ok. 200 km. Hamowanie regeneracyjne o 4 poziomy intensywności pozwala odzyskiwać energię i doładowywać akumulatory trakcyjne. Ta lekka ciężarówka została zaprojektowana z myślą o dostawach ostatniej mili i ma zasięg do 200 km.Wszystkie warianty wyposażone są w oś napędową, w które zintegrowano silnik elektryczny. Konstrukcja ta zapewnia bardziej kompaktową strukturę układu napędowego, opcjonalnie dostępna jest również elektryczna przystawka odbiory mocy. W nowym eCanterze rozstawy osi dostępne są w zakresie 2500−4750 mm. Samochód jest oferowany w Japonii w klasach wagowych od 5 t do 8 t dmc., a w innych krajach dostępny będzie również wariant czterotonowy.

Produkcja seryjna ciężarówki Next Generation eCanter rozpocznie się w 2023 r. w zakładach FUSO w japońskim Kawasaki i portugalskim Tramagal.

Targi IAA Transportation 2022: Daimler Truck zaprezentował kolejną, ewolucyjną wersję modelu Fuso eCanter (fot. D. Piernikarski)