Ponadgabaryty: Mammoet wykorzystuje moduły Cometto MSPE liczące w sumie 84 linie osiowe o nośności 48 t na linię

Fot. Faymonville

Światowy lider rynku transportu ponadgabarytowego, firma Mammoet, włączyła do swojej floty samobieżne moduły transportowe Cometto MSPE.

Do pierwszej misji z wykorzystaniem nowego sprzętu, a mianowicie do przenoszenia konstrukcji płaszczowych o wadze od 1850 t do 2300 t w Wielkiej Brytanii, wykorzystano moduły Cometto MSPE liczące w sumie 84 linie osiowe o nośności 48 t na linię. Do napędu użyto 3 agregaty Power Pack o mocy 368 kW (500 KM) każdy.

Transportowana podstawa statywu ma wysokość 90 m i waży 2035 t. Samobieżną kombinację zestawiono w 3 częściach – pod każdą nogą przewożonego statywu umieszczono 28 linii osiowych w układzie obok siebie.

Przewożony statyw jest częścią projektu morskiej energetyki wiatrowej Seagreen OWF, wspólnego przedsięwzięcia TotalEnergies i SSE Renewables. Farma wiatrowa będzie składać się ze 140 turbin i będzie ulokowana 27 km od wybrzeża Angus w cieśninie Morza Północnego. W przyszłości ta imponująca farma wiatrowa będzie zasilać w energię wybrzeże Szkocji. Czas trwania projektu firma Mammoet ocenia na co najmniej 12 miesięcy.

Opracowanie Dariusz Piernikarski

Fot. Faymonville
Fot. Faymonville