Ponadgabaryty: Transport statku o wadze 3000 ton na modułach Cometto SPMT mających w sumie 96 linii osiowych

Fot. Cometto

Przemysł stoczniowy Korei Płd jest światowym liderem, nic dziwnego, że regularnie oglądamy spektakularne akcje związane z przemieszczaniem nowych statków i łodzi. Tam też firma Anjeon Enterprise podjęła się przetransportowania statku patrolowego ważącego 3000 t ze stoczni SamKang M&T w Goseong do pływającego doku na odległość ok. 300 m.

Do tego zadania wykorzystano moduły transportowe Cometto MSPE EVO2 wyposażone łącznie w 96 linii osiowych, które podzielono w tym celu na 16 jednostek MSPE EVO2 6/4/2,43 liczących po 6 osi każda. Moduły MSPE EVO2 mają ładowność 60 t na linię osi. Źródłem napędu były 4 jednostki Power Pack, dodatkowo wykorzystano 2 bloki dystansowe (przekładki).

Transportowany statek patrolowy został zbudowany dla Koreańskiej Straży Przybrzeżnej (KCG) w Namhae. Zastępuje on jednostkę Jaemin Patrol Ship No. 1 z 1988 r., która po 32 latach służby odchodzi na zasłużoną emeryturę. Nowy statek patrolowy jest pierwszym w Korei, który został wyposażonym w bezzałogowy statek powietrzny (UAV).