Współpraca firm DAF i Tatra – belgijskie wojsko zamawia 879 modeli DAF CF Military 4×4 i 8×8

Fot. DAF Trucks

Firma DAF Trucks otrzymała zamówienie od belgijskich sił zbrojnych na dostawę i serwis 879 samochodów ciężarowych CF Military z napędem na wszystkie koła. Dostawa pierwszych pojazdów planowana jest na 2022 r., a ostatnie mają zostać wyprodukowane w 2025 r.

Wśród zamówionych wojskowych modeli CF – 636 pojazdów, to 2-osiowe ciężarówki z napędem 4×4, do wykorzystania jako środki transportu ogólnego przeznaczenia. Pozostałe 243 ciężarówki, 4-osiowe modele z układem napędowym 8×8 do różnych zastosowań (wywrotki, kontenerowce i dźwigi).

W przypadku modeli wojskowych CF firma DAF Trucks ściśle współpracuje z Tatra Trucks, co skutkuje unikalną koncepcją podwozia ze światowej klasy układem napędowym, centralną rurą szkieletową (tzw. ramą królewską) i niezależnym zawieszeniem półosi. Daje to CF Military niezrównane możliwości terenowe i wyjątkowy komfort kierowcy, nawet podczas jazdy w najtrudniejszym terenie. Ciężarówki są napędzane silnikami PACCAR MX-11 (4×4) i MX-13 (8×8) o pojemności 10,8 i 12,9 l, o mocy od 300 kW/410 KM do 340 kW/460 KM.

Firma Hiab została wybrana jako dostawca wszystkich systemów hakowych i żurawi przeładunkowych, a firma VS-Mont jako dostawca zabudów samowyładowczych – wywrotek. Nadwozia ogólnego przeznaczenia (Cargo) będą produkowane przez Porgest. W sumie 352 pojazdy wojskowe CF będą wyposażone w najnowocześniejszą kabinę z osłonami balistycznymi dostarczoną przez Tatra Defense Vehicle.

Produkcja kabin ciężarówek CF Military odbywać się będzie w fabryce kabin firmy DAF w Westerlo w Belgii, a silniki z Eindhoven w Holandii. Podwozia powstaną w fabryce Tatra Trucks w Czechach. Pełen serwis ciężarówek CF Military dla belgijskich sił zbrojnych może być wykonywany przez profesjonalną sieć dealerów DAF z 27 lokalizacjami w Belgii i ponad 1100 na całym świecie. Globalna organizacja dealerów DAF jest wspierana przez firmę PACCAR Parts w celu zapewnienia najlepszej w branży dostępności części.

Jesteśmy bardzo dumni, że otrzymaliśmy to prestiżowe zamówienie od belgijskich sił zbrojnych” – skomentował prezes DAF Trucks Harry Wolters. „Ponieważ nasza ultranowoczesna fabryka kabin i osi znajduje się w Westerlo, uważamy Belgię za nasz rynek macierzysty, co sprawia, że to zamówienie jest dla nas bardzo cenne. Wraz z modelami wojskowymi CF zaoferujemy belgijskim siłom zbrojnym szereg unikalnych ciężarówek, dzięki którym mogą doskonale wykonywać swoje odpowiedzialne zadania w każdych okolicznościach”.

Opracował Dariusz Piernikarski