Ponadgabaryty: 14-osiowe moduły Cometto MSPE na budowie farmy wiatrowej

Firma Wiesbauer dysponuje łącznie dwudziestoma liniami osiowymi Cometto MSPE o nacisku na oś 48 t i dwoma modułami napędowymi (power pack) o mocy 202 kW każdy (fot. Cometto)

W pobliżu Rugendorf w Niemczech powstała farma wiatrowa najnowszej generacji. Do wzniesienia każdej z 4 turbin wiatrowych niezbędny był żuraw gąsienicowy Liebherr LR11000, demontowany i ponownie stawiany w kolejnym miejscu przy stawianej turbinie. Do transportu żurawia wykorzystano samobieżne moduły transportowe Cometto MSPE w 14-osiowej kombinacji.

Na moduły Cometto załadowano maszt żurawia o długości 42 m i ciężarze własnym 60 t. Było to szybsze rozwiązanie w porównaniu z innymi opcjami transportu, oszczędziło sporo czasu. Ponieważ na trasie było sporo zakrętów, wykonawca docenił elastyczność i zwrotność pojazdów Cometto. Samobieżne moduły transportowe Cometto to opłacalne rozwiązanie dla wykonawcy projektu, firmy Wiesbauer, która dysponuje łącznie dwudziestoma liniami osiowymi Cometto MSPE o nacisku na oś 48 t i dwoma modułami napędowymi (power pack) z silnikami o mocy 202 kW każdy – sprzęt ten należy do stałej floty pojazdów i jest regularnie wykorzystywany do różnorodnych prac.

Opracowanie Dariusz Piernikarski

Wykorzystanie modułów Cometto MSPE do przemieszczania żurawia niezbędnego podczas budowy farmy wiatrowej dało dużą oszczędność czasu w porównaniu z innymi – tradycyjnymi opcjami transportu (fot. Cometto)
Samobieżne moduły transportowe Cometto MSPE w 14-osiowej kombinacji, na którą załadowano maszt żurawia o długości 42 mi ciężarze własnym 60 t (fot. Cometto)