Dostawy ekspresowe

Drugi problem, który wiąże się z czasem, to kontekst ekonomiczny. Nie jest bowiem trudno dostarczyć paczki na drugi koniec Polski w ciągu jednego dnia, lecz wykonać to w jak najtańszy sposób. Warunki ekonomiczne powodują, że kurierzy są wiecznie spieszącymi się kierowcami, którzy w obawie przed konsekwencjami służbowymi często przekraczają przepisy ruchu drogowego, szczególnie w zakresie dopuszczalnej prędkości. Może przyszła pora, aby pomyśleć o regulacji czasu i warunków pracy kierowców zawodowych poruszających się pojazdami poniżej 3,5 t dmc.?
Kolejny problematyczny aspekt to wiek i stan techniczny samochodów wykorzystywanych przez kurierów. Zwykle nie dotyczy on pojazdów należących do floty firmowej. Wówczas są to najczęściej prawie nowe, leasingowane samochody, regularnie serwisowane i utrzymane w dobrym stanie. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku kurierów pracujących na własny rachunek. Chodzi o tzw. kierowców z autem, wynajmowanych przez mniejsze, ale także większe firmy kurierskie w okresach wzmożonego ruchu przesyłek. Stan techniczny takich pojazdów często pozostawia wiele do życzenia, co wynika głównie z niskich stawek otrzymywanych przez podwykonawców od firm kurierskich.

Coraz większą popularnością cieszą się paczkomaty dające odbiorcy elastyczność czasową w odbiorze przesyłki (fot. DHL)
Coraz większą popularnością cieszą się paczkomaty dające odbiorcy elastyczność czasową w odbiorze przesyłki (fot. DHL)

Podsumowanie
Rynek ekspresowych dostaw kurierskich rozwija się nadzwyczaj dynamicznie, szczególnie w dobie rozwoju handlu internetowego. Z racji ogromnego zróżnicowania przewożonych towarów i stale rosnącej ilości transportowanego ładunku firmy kurierskie stały się w ostatnich latach bardzo ważnymi klientami producentów samochodów dostawczych i ciężarowych. Warto pamiętać, że duże firmy kurierskie w Polsce dysponują ogromnymi flotami liczącymi od kilkuset do nawet kilku tysięcy pojazdów, stąd zdarza się, że producenci są skłonni wyprodukować dla nich wersje specjalne pojazdów, przystosowane według szczegółowych wymagań klienta. Wraz z rozwojem flot samochodów firm kurierskich postępuje też rozwój systemów telematycznych do ich obsługi. Są to nie tylko usługi śledzenia paczki przez klienta, ale także systemy pozwalające na optymalizację planowanych tras (algorytm komiwojażera) oraz kosztów eksploatacji.

Autor: Piotr Muskała

Tabela 1. Samochody użytkowe wykorzystywane w ekspresowych dostawach paczek
Tabela 1. Samochody użytkowe wykorzystywane w ekspresowych dostawach paczek