Dostawy ekspresowe

Przy dostarczaniu przesyłek ekspresowych liczy się czas – często nie ma go na tyle, żeby zebrać wystarczającą ilość przesyłek, a w trasę międzymiastową wysłać dużą ciężarówkę, wówczas wykorzystuje się pojazdy dystrybucyjne (fot. GLS)

Rynek dostaw ekspresowych podporządkowany jest jednej, naczelnej zasadzie. Jest to oczywiście jak najkrótszy czas realizacji zlecenia.

W przypadku stosunkowo niewielkich odległości, do kilkuset kilometrów, dostawa ekspresowa zawsze oznacza co najwyżej jeden dzień. Rozwijający się dynamicznie za sprawą rozwoju handlu internetowego rynek przesyłek kurierskich stał się jednym z ważniejszych odbiorców samochodów użytkowych.

Średniej wielkości dostawczaki stanowiązwykle podstawęflot firm kurierskich (fot. Fiat)
Średniej wielkości dostawczaki stanowiązwykle podstawęflot firm kurierskich (fot. Fiat)

Historycznie usługi kurierskie związane są bardzo silnie z pocztą. Przesyłanie paczek funkcjonowało już w starożytnym Rzymie, ale dopiero w XX w. wraz z rozwojem motoryzacji i sieci dróg, a później także lotnictwa, zyskaliśmy możliwość nadawania przesyłek, które w krótkim (jednodniowym) terminie docierają do adresata w dowolnej części kraju, a nawet kontynentu. Podobnie jak pierwotnie również współcześnie dalekie odległości (np. między krajami, kontynentami) przesyłki pokonują na zasadzie frachtu liniowego. Kiedyś do dyspozycji była poczta konna, później kolejowa i morska. Obecnie paczki przewozi się koleją, samolotami bądź dużymi samochodami ciężarowymi. Za dostarczenie przesyłki do lokalnego adresata odpowiadają kurierzy, czyli posłańcy wykorzystujący samochody dostawcze i dystrybucyjne. Historia działalności firm kurierskich sięga początków XX w., a pierwsze przedsiębiorstwo tego rodzaju założono w USA i funkcjonuje ono do dziś pod marką UPS (United Parcel Service). W Polsce nowoczesne usługi kurierskie funkcjonują od niedawna, konkurencja dla Poczty Polskiej w przesyłaniu paczek istnieje dopiero od 1982 r.

Na popularnych trasach pomiędzy dużymi miastami przesyłki ekspresowe przewożone są dużymi zestawami (fot. Iveco)
Na popularnych trasach pomiędzy dużymi miastami przesyłki ekspresowe przewożone są dużymi zestawami (fot. Iveco)