CombiMAX: modułowość i uniwersalność

Fot. Faymonville

Naczepy Faymonville CombiMAX to konstrukcje o bardzo wysokim poziomie modularyzacji – takie podejście daje szerokie możliwości dopasowania pojazdu do realizowanego zadania i jednocześnie znacznie poszerza możliwości jego wykorzystania.  

Maksymalna elastyczność to podstawowa zasada holenderskiej firmy Flex Rent Specials – oferującej pojazdy ciężkie do wynajęcia. Flotę firmy Flex Rent Specials zasiliły ostatnio 3 nowe kombinacje naczep modułowych Faymonville CombiMAX. Widok zestawu podczas odbioru w fabryce w Lentzweiler (Luksemburg) był imponujący: liczne linie osi i wszystkie akcesoria tworzyły niezwykły modułowy zestaw transportowy. Oczywiście podczas szczegółowej sesji szkoleniowej zespół Flex Rent Specials w szczegółach poznał zasady obsługi i możliwości naczep CombiMAX.

Modułowość w perfekcji

Jak są skonfigurowane pojazdy zamówione i odebrane przez Flex Rent Specials? Zdecydowano się na 3 kombinacje tworzone w oparciu o 3 wytrzymałe łabędzie szyje. Właściwy szkielet pojazdu tworzą 32 linie osiowe, podzielone na 5 środkowych modułów 2-osiowych, 3 środkowe moduły 6-osiowe. Uzupełnieniem są 4 dopinane wózki 1-osiowe, tzw. jokery. Aby móc tworzyć modułowe i rozsuwane kombinacje naczep niskopodwoziowych, firma Flex Rent Specials zdecydowała się na doposażenie naczep CombiMAX w 2 podwójne, teleskopowo rozsuwane belki dodatkowe o długości do 16 m. Rozsuwane teleskopowo 2 pomosty do przewożenia zbiorników umożliwiają wykorzystanie CombiMAX jako naczepy z obniżonym łożem. Pomosty te można hydraulicznie poszerzać od szerokości podstawowej 3000 mm do 4700 mm.

Modułowa naczepa Faymonville CombiMAX – na zdjęciu w konfiguracji 2+1+6 utworzonej z 2-osiowego przedniego modułu jezdnego, wózka joker oraz 6-osiowego modułu tylnego. W części środkowej teleskopowo rozsuwane łoże do transportu zbiorników (fot. Faymonville)

Tylny moduł jezdny CombiMAX może zostać doposażony w obrotnicę, przeznaczoną do współpracy z systemem swobodnego skrętu. To dodatkowe rozwiązanie stosowane jest podczas przewożenia bardzo długich ładunków, gdy wymagana jest maksymalna manewrowość zestawu.

Można powiedzieć, że w przypadku naczep CombiMAX, które weszły w skład floty Flex Rent Specials, modułowość osiągnęła perfekcyjny poziom. Pojazdy te będą odtąd jeździć po całym świecie w ramach realizowanych projektów ponadnormatywnych. Flex Rent Specials specjalizuje się bowiem w wynajmie ciężkich ciągników siodłowych, naczep niskopodwoziowych i z obniżonym łożem (semi), modułów i dźwigów samojezdnych.

Fot. Faymonville

Koncepcja naczep CombiMAX

Wprowadzając na rynek w 2014 r. rodzinę naczep Faymonville CombiMAX, producent postawił na modułowość i tym samym uniwersalność. Pojazdy te w założeniu przeznaczone są do transportu ciężkich ładunków o masie od 60 t do 250 t z prędkościami powyżej 30 km/h. W konstrukcji zastosowano wiele innowacyjnych rozwiązań, takich jak np. modułowe podwozie o lekkiej konstrukcji, zdecentralizowane, „dołączane” układy skrętu osi, uniwersalne łabędzie szyje, lżejsze osie wahadłowe i zawieszenia niezależne, symetryczne głowice połączeniowe.

Oferując produkt tak uniwersalny, jak CombiMAX, Faymonville daje się klientowi większą wolność w podejmowaniu decyzji zgodnie z zasadą: „Określ swoje zadanie transportowe, a następnie skonfiguruj zestaw”. Zatem CombiMAX to połączenie zalet systemów modułowych z łatwością obsługi typową dla konwencjonalnych pojazdów ciężkich, takich jak MultiMAX, MegaMAX czy VarioMAX.

Moduły jezdne CombiMax poruszają się na osiach wahadłowych z zawieszeniem hydraulicznym o skoku 600 mm. Kąt skrętu osi to 60° (fot. Faymonville)

Opracowanie: Dariusz Piernikarski