Model Iveco eDaily ciągnie ponad 153 tony i zostaje wpisany do Księgi rekordów Guinnessa [galeria zdjęć]

Fot. Iveco

W pełni elektryczny lekki samochód dostawczy Iveco eDaily – jako furgon o dmc 3,5 t – zdobył oficjalny tytuł Guinness World Records w kategorii największej masy holowanej przez samochód dostawczy z napędem elektrycznym. Co oznacza, że solidna konstrukcja pojazdu zapewniła mu miejsce w Księdze rekordów Guinnessa.

Fot. Luc Lacey

Imponujące wydarzenie miało miejsce 20 czerwca br. Do bicia rekordu użyto standardowy model elektryczny Daily z napędem na tylne koła, z silnikiem o mocy 140 kW i momentem obrotowym 400 Nm.

Fot. Luc Lacey
Fot. Luc Lacey

Do 153-tonowej kombinacji (a właściwie 153,58 t) wykorzystano potężny pojazd Iveco Strator 6×4 z 570-konnym silnikiem Cursor 13, przeznaczony do transportu 150-tonowych ładunków. Do Startora podpięto 4-osiową naczepę niskopodwoziową Nooteboom z załadowaną koparką o masie ponad 50 t oraz dodatkowymi 7 t balastu. Następnie dalej do naczepy podpięto w pełni załadowaną wywrotkę Iveco X-WAY 8×4 oraz terenowy lotniskowy wóz strażacki.

Fot. Luc Lacey
Fot. Luc Lacey
Fot. Luc Lacey
Fot. Luc Lacey
Fot. Luc Lacey
Fot. Luc Lacey

Wprawiony w ruch eDaily płynnie przejechał po wyznaczonym torze o długości ponad 30 m i przekroczył linię mety bijąc rekord pod czujnym okiem kontrolerów Guinness World Records™.

Podczas próby wykorzystano tryb „Hi-Power” dla zwiększenia mocy eDaily w tych wymagających warunkach. Za kółkiem elektrycznego vana zasiadł najsilniejszy obecnie człowiek w Wielkiej Brytanii, strongman Adam Bishop.

Fot. Luc Lacey
Fot. Luc Lacey

Fabio Santiago, szef działu marketingu i zarządzania produktami Iveco Truck Business Unit, powiedział: „Iveco eDaily przeszedł do historii dzięki temu imponującemu rekordowi. To kolejny dowód na siłę, wytrzymałość i wyjątkowe właściwości pojazdu. Jesteśmy dumni z tego osiągnięcia, ponieważ pokazuje ono zdolność eDaily do przekraczania granic, przewyższania tradycyjnych pojazdów elektrycznych i umożliwia klientom kierowanie transformacją energetyczną bez ograniczeń”.

Iveco eDaily przeszedł do historii pojazdów elektrycznych, udowadniając zalety koncepcji zabudowy na ramie i natychmiastowego dostarczania momentu obrotowego silnika elektrycznego. Rekord ten pokazuje, że operatorzy flot którzy wykonują wymagające operacje transportowe, mogą być pewni, że eDaily może więcej, więcej niż swoje dmc. 3,5 t.

Fot. Luc Lacey