Ponadgabaryty: Nooteboom Mega Windmill XL dla firmy Transannaberg

Największe zmiany wprowadzono w 7-osiowym wózku samosterującym z zawieszeniem pneumatycznym. Jego szerokość wynosi obecnie 2840 mm, ponadto sterowanie obrotnicą zostało przekonstruowane, a obsługa jest teraz jeszcze bardziej przyjazna dla użytkownika (fot. M. Peszkowski)

Firma Transannaberg Wiesiollek – jeden z liderów rynku transportu ponadgabarytowego i ciężkiego w Europie – jako pierwsza w Polsce stała się użytkownikiem najnowszej naczepy Nooteboom Mega Windmill Transporter MWT-XL, wyposażonej w wersji bazowej w 4-osiowy wózek przedni jeepdolly z adapterem do podnoszenia i 7-osiowy tylny samosterowny moduł jezdny, również z adapterem do podnoszenia.

Spółka transportowo-spedycyjna Marioli i Joachima Wiesiollek działa na rynku od 36 lat. Dysponując nową naczepą MWT-XL, można transportować sekcje wież o znacznie większej średnicy – naczepa i jej adaptery pozwalają na przewożenie sekcji wież elektrowni wiatrowych o średnicy do ok. 6300 mm. Istotne jest to, że sekcja o tak dużej średnicy to ładunek ważący nawet ok. 100 t, o wysoko położonym środku ciężkości. Od zestawu transportowego oczekiwana jest zatem maksymalna stabilność, zwłaszcza że może on się poruszać z prędkościami sięgającymi 80 km/h.

Fot. M. Peszkowski
Fot. Nooteboom

Stabilność i wygoda obsługi
Największe zmiany wprowadzono w 7-osiowym wózku samosterującym z zawieszeniem pneumatycznym. Jego szerokość wynosi obecnie 2840 mm, co zwiększa stabilność zestawu podczas jazdy. Przekonstruowano sterowanie obrotnicą i ułatwiono sposób obsługi. Zmodernizowano również stabilizację układu s krętu podczas jazdy na wprost poprzez zamontowanie dodatkowych miechów powietrznych. Regulowane adaptery do podnoszenia mają niską masę własną – jest to ok. 7 t. Ich połączenia zaciskowe można płynnie dostosować hydraulicznie do średnicy elementu sekcji wieżowej (maksymalnie do 6300 mm). Sprzęganie i odłączanie części sekcji wieżowej jest bardzo łatwe, ponieważ adaptery można przesuwać we wszystkich kierunkach. To samo dotyczy ścisłego sprzęgania adapterów ze sobą w przypadku przejazdu pustym zestawem bez ładunku.

Naczepa Nooteboom MWT-XL z 4-osiowym przednim wózkiem Jeepdolly oraz 7-osiowym wózkiem samosterującym z tyłu dostarczane są z hydraulicznymi adapterami do podnoszenia (fot. Nooteboom)
W naczepie Nooteboom MWT-XL adapter podnośnika z przodu zestawu jest połączony z wózkiem jeepdolly za pomocą stołu obrotowego (fot. Nooteboom)

Ułatwienia w manewrowaniu
Naczepa Mega Windmill MWT-XL ma ponadprzeciętną zwrotność: pokonywany tor jazdy jest w pełni definiowany przez rozmiar sekcji wieżowej, a nie przez zachowanie pojazdu podczas skręcania. Adapter podnośnika z przodu zestawu jest połączony z wózkiem jeepdolly za pomocą stołu obrotowego oraz z systemem sterowania wózka samobieżnego z tyłu również za pomocą stołu obrotowego. Istnieje też możliwość obrócenia ładunku w stosunku do wózka jeepdolly oraz wózka samobieżnego pod kątem ok. 80°, co pozwala na pokonywanie bardzo ostrych, prawie prostopadłych i wąskich zakrętów bez opuszczania pasa drogi. Dodatkowo, za pomocą adapterów, ładunek można podnieść na wysokość ponad 1,5 m nad poziom gruntu, dzięki czemu bez problemu można przejechać przez przeszkodę, rów czy rondo. Jeepdolly jest również wyposażony w elektroniczne zawieszenie pneumatyczne ze wspomaganiem ruszania, które zapewnia większą przyczepność podczas ruszania z miejsca.

Nowa naczepa Nooteboom MWT-XL może być używana elastycznie, ponieważ pojazd i adaptery nadają się do transportu sekcji wież o różnych średnicach, aż do największych, tj. ok. 6300 mm (fot. Nooteboom)

Korzyści długofalowe
Ważnymi zaletami naczepy Nooteboom MWT-XL w porównaniu z alternatywnymi rozwiązaniami transportowymi, w których wykorzystywane są naczepy modułowe, są niższe koszty utrzymania, korzystniejsza cena zakupu i duża łatwość użytkowania. Ponadto lżejsza masa i krótsza długość całkowita zestawu MWT-XL dają również wymierne korzyści w uzyskiwaniu zwolnień w Europie. Kluczem do sukcesu jest także to, że przewożone sekcje wież można załadować i rozładować bez użycia żurawi.

Opracował: Dariusz Piernikarski

Fot. Nooteboom