Restrukturyzacja zakładu MAN Bus w Starachowicach: uzgodnienia ze Związkami Zawodowymi

Sprzedaż w sektorze autobusów spadła z około 7 400 sztuk w 2019 roku do około 4 600 sztuk w 2021 roku. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2022 roku sprzedano około 2 800 autobusów. Na zdjęciu fabryka MAN Bus w Starachowicach (fot K.Biskupska)

Kierownictwo MAN Truck & Bus osiągnęło porozumienie z dwoma zakładowymi Związkami Zawodowymi w sprawie kluczowych punktów rozwiązań odpowiedzialnych społecznie w zakładzie produkcyjnym MAN w Starachowicach. O utrzymującej się trudnej sytuacji rynkowej i sprzedażowej, która wymusiła dalszą restrukturyzację działalności autobusowej w spółce MAN Bus Starachowice pisaliśmy w tym linku.

MAN oferuje relokację pracownikom w ramach Grupy MAN z maksymalnie 250 ofertami pracy w fabryce samochodów ciężarowych w Krakowie i prawie 60 wolnymi miejscami w zakładzie w Banovcach na Słowacji. Oferty pracy w Krakowie i Banovcach obejmują również premie relokacyjne i dalsze wsparcie finansowe na zakwaterowanie w nowej siedzibie MAN.

Ponadto MAN osiągnął porozumienie z producentem wiązek kablowych PKC Group, aby zaoferować dotkniętym restrukturyzacją pracownikom MAN prawie 500 miejsc pracy w zakładzie PKC w Starachowicach. Grupa PKC, będąca częścią Grupy Motherson, produkuje wiązki przewodów dla globalnych producentów OEM, w tym MAN Truck & Bus, w swoim zakładzie produkcyjnym w pobliżu fabryki autobusów MAN w Polsce.

Udało nam się uzgodnić ze stroną pracowniczą realne i przyszłościowe rozwiązania dla firmy i pracowników. Szczególnie cieszę się, że możemy zaoferować prawie wszystkim pracownikom dotkniętym restrukturyzacją alternatywną ofertę pracy – albo w MAN, albo w firmie zewnętrznej w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu MAN w Starachowicach” – powiedział Michael Kobriger, członek zarządu ds. produkcji i logistyki w MAN Truck & Bus SE.

Oprócz przedstawionych ofert pracy, firma osiągnęła porozumienie ze związkami zawodowymi w sprawie kompleksowych odpraw, wykraczających poza te przewidziane w polskim prawie. Firma kontaktuje się teraz z pracownikami, których dotyczy porozumienie, w celu omówienia szczegółów indywidualnych działań personalnych. Wdrożenie zostanie przeprowadzone z zachowaniem wszelkich wymogów prawnych i ma zostać zakończone do końca czerwca 2023 roku.