Ponadgabaryty: nowe Volvo FH16 o mocy 750KM i dmc. 235 t od DB-PRO w pracy

Fot. DB-PRO

W sierpniu br. flota firmy DB-PRO Damian Bednarz wzbogaciła się o 2 modele Volvo FH16 nowej generacji z kabiną Globetrotter XL i 235 t dmc. – pierwszej i jak dotąd największej dostarczonej do Polski.

Są to pojazdy w konfiguracji 8×4 wyposażone w silniki D16K o mocy 750 KM (3550 Nm) zgodne z Euro 6 Step D. Z silnikiem współpracuje zautomatyzowana skrzynia biegów I-Shift o 12 przełożeniach z biegami pełzającymi, które pozwalają łatwo rozpocząć pracę z ciężkimi ładunkami, poruszać się z minimalną prędkością i zużywać paliwo efektywnie przy prędkościach przejazdowych. Aby manewrowanie z dużymi ładunkami było mniej skomplikowane, skrętne osie pchane i wleczone mają zwiększone kąty skrętu, co poprawia zwrotność i zmniejsza zużycie opon. Nacisk na osie wynosi: 1. – 10 t , 2. – 9 t, 3. i 4. po 13 t.

Fot. DB-PRO

Firma Elbo z Jelcza-Laskowic wykonała zabudowę zakabinową z dodatkowym wyposażeniem – dołożona została instalacja hydrauliczna, zbiorniki powietrza oraz dodatkowe skrzynki narzędziowe.

Fot. Elbo

Nowe modele spięto m.in. z nowymi naczepami niskopodwoziowymi Goldhofer MPA 7 (długość dolnego pokładu 28,75 m, a wysokość to jedyne 88 cm +25 cm/–10 cm). Wożą zróżnicowane ładunki, zarówno wieże wiatrowe, elementy przemysłowe, jak i pojazdy wojskowe.

Fot. DB-PRO
Fot. DB-PRO
Fot. DB-PRO
Fot. DB-PRO
Fot. DB-PRO