Ponadgabaryty: jazda modułami Cometto przez „ucho igielne”

Napęd zapewniały 6-osiowe wózki MSPE z dołączonym modułem napędowym (power-pack) o mocy 202 kW (fot. Faymonville)

Zadanie: Transport 3 stalowych kolumn o różnej wielkości z hali produkcyjnej do magazynu zewnętrznego firmy Th. Winkels w niemieckim Kleve. Wyzwaniem w tym projekcie okazała się wyjątkowo wąska strefa wyjazdu, co wymagało użycia jedynie wąskiego pojazdu transportowego. Wybór padł na samobieżne moduły transportowe firmy Cometto o szerokości 2,43 m.

Najmniejsza z transportowanych kolumn ważyła 40 t (12 m długości), środkowa 80 t (26 m), a najcięższa z nich – 100 t (12 m). W przypadku najlżejszego i najcięższego elementu zastosowano 6-osiowy wózek MSPE z modułem napędowym (power-pack) o mocy 202 kW. W przypadku najdłuższego 26-metrowego elementu stalowego wykonawca dodał kolejny 6-osiowy wózek MSPE, aby zapewnić odpowiednie punkty podparcia ładunku.

Samobieżne moduły transportowe Cometto SPMT podczas realizacji tego zadania zapewniły maksymalną zwrotność na najmniejszej przestrzeni, a to dzięki elektronicznie sterowanemu układowi kierowniczemu w połączeniu z imponującą kompensacją osi. To, za co chwalili zestawy obsługujący je kierowcy, to łatwość i precyzja w ustawieniu ciężkich transportowanych ładunków oraz kompaktowy pilot radiowy, ważący tyko 3 kg, nie będący zbytnim obciążeniem.
Opracował Dariusz Piernikarski

Precyzyjne sterowanie trajektorią ruchu realizowano korzystając z kompaktowego pilota radiowego, który waży tylko 3 kg (fot. Faymonville)
Do przewiezienia stalowej kolumny ważącej 80 t o 26 m długości wykorzystano dwa 6-osiowe samobieżne moduły transportowe Cometto SPMT (fot. Faymonville)