Systemy transportu i pompowania betonu

Fot. Volvo Trucks

Mimo pandemii nie zaprzestano realizacji inwestycji budowlanych. Na rynku budowlanym zastosowanie znajdują betonomieszarki, pompy do betonu oraz „dwa w jednym”, czyli maszyny będące połączeniem betonomieszarki i pompy do betonu, obiegowo określane jako pompogruszki.

Wśród najważniejszych producentów betonomieszarek i pomp do betonu montowanych na podwoziach samochodowych można w porządku alfabetycznym wymienić takie firmy, jak: Betonstar, CIFA, FML – Fabryka Maszyn Leżajsk Nowa, IMER, Liebherr, Putzmeister, Sany, SCHWING-Stetter czy Sermac. Proponujemy subiektywny przegląd najciekawszych maszyn.

Betonstar
W związku z rozwojem oferty produktowej polski dystrybutor marki Betonstar – firma HANSA – wprowadza nowe maszyny: pompę do betonu Betonstar BST H24-4ZR, czteroramienną maszynę z mocniejszym agregatem o wydajności 140 m3/h, która może być montowana na podwoziach 2- lub 3-osiowych. Interesującym rozszerzeniem portfolio jest również pompa do betonu Betonstar BST H30-4Z z mocniejszym agregatem o wydajności 140 m3/h (ciśnienie 81 bar) pracującym w tempie 26 cykli/min, montowana na 3-osiowych podwoziach o rozstawie osi 3900 mm. Pompa Betonstar BST H30-4Z ma maksymalny pionowy wysięg masztu (układ 4Z) 29,5 m oraz maksymalny zasięg poziomy 25 m. Rozstaw przednich podpór (układ X) wynosi 5200 mm, tylnych – 3700 mm, co pozwala na użytkowanie zestawu na ciasnych placach budowy. Obie wspomniane maszyny cechują się dużą żywotnością i łatwością manewrowania na placu budowy.

Montowana na podwoziach 3-osiowych pompa do betonu Betonstar BST H30-4Z z agregatem o wydajności 140 m3/h ma maksymalny pionowy wysięg masztu (układ 4Z) 29,5 m i maksymalny zasięg poziomy 25 m (fot. Hansa)

CIFA
Należąca do grupy Zoomlion Heavy Industry firma CIFA ma w swoim portfolio produktowym wiele innowacyjnych produktów. Wśród nich warto wspomnieć o Magnum MK28E – pierwszej na świecie hybrydowej betonomieszarce.
Magnum MK28E to hybrydowa betonomieszarka typu plug-in cechująca się mniejszym zużyciem paliwa, niższym poziomem generowanego hałasu i wydajnością zgodną z wysokimi standardami CIFA. Producent tym samym kontynuuje poszerzanie asortymentu Energya o ten nowy produkt. MK28E to betonomieszarka z pompą hybrydową typu plug-in. Konwencjonalny układ hydrauliczny zastąpiono przekładnią elektryczną o wysokiej wydajności. Zastosowane rozwiązanie pozwala na obracanie bębna, wysięgnika, stabilizację, pompowanie agregatu z wyłączonym silnikiem Diesla, bez emisji spalin i przy bardzo niskim poziomie hałasu w obszarze roboczym podczas faz ładowania i rozładowania. Emisja i redukcja hałasu sprawiają, że betonomieszarka MK28E jest bardzo przydatna we wszystkich obszarach, w których szacunek dla środowiska jest pierwszym wyborem.
Maszyna może pracować w dwóch trybach: automatycznym i elektrycznym. Tryb automatyczny oznacza automatyczne zarządzanie doładowaniem poprzez generator zasilany silnikiem ciężarówki. W trybie elektrycznym ładowanie akumulatorów odbywa się za pośrednictwem zewnętrznego gniazda elektrycznego, bez wpływu na ogólną wydajność.