TRATON (MAN,Scania,VW) kupuje Navistara i wchodzi na rynek północnoamerykański

Fot. Navistar

7 listopada b.r. Grupa TRATON, tworzona przez producentów pojazdów użytkowych MAN, Scania i Volkswagen Caminhões e Ônibus, poinformowała o ostatecznym przejęciu firmy Navistar International Corporation, amerykańskiego producenta samochodów ciężarowych (marka International). Tym samym TRATON znacząco wchodzi na rynek północnoamerykański.

Zauważmy, że Navistar już od dłuższego czasu potrzebował globalnych rozwiązań do produkcji i sprzedaży pojazdów użytkowych. Bez wsparcia ze strony firmy TRATON (MAN, Scania, VW Caminhões e Ônibus), ten północnoamerykański producent ciężarówek nie mógłby skutecznie konkurować z globalnymi producentami jak Daimler Trucks i Volvo Trucks, zarówno pod względem skali produkcji, udziałów rynkowych, a jednocześnie dysponować funduszami na badania i rozwój. Porozumienie pomoże firmie Navistar sprostać wysokim kosztom opracowania szeregu nowych technologii dla pojazdów użytkowych.

Z drugiej strony Navistar jest bardzo atrakcyjnym atutem dla firmy TRATON (a tak naprawdę – Volkswagen AG) – to właściwie jedyny sposób, aby uzyskać znaczące wejście na rynek amerykański, do czego dążono od dawna w ramach Globalnej Strategii Mistrza (Global Champion Strategy).

Powstaje globalna firma
Połączona firma będzie w stanie lepiej sprostać wymaganiom nowych przepisów i szybko rozwijających się technologii w zakresie łączności, napędu i autonomicznej jazdy. Połączenie wiodącej pozycji Grupy TRATON na rynkach Europy i Ameryki Płd z obecnością Navistar w Ameryce Płn stworzy lidera o globalnym zasięgu i uzupełniających się możliwościach.

TRATON staje się właścicielem wszystkich pozostających w obrocie akcji zwykłych Navistar, które nie były jeszcze jego własnością – łączna wartość transakcji wyniesie ok. 3,7 mld USD i ma zostać sfinalizowana w połowie 2021 r. TRATON jest już właścicielem 16,8% akcji Navistar – zakupił je w 2016 r. za ok. 256 mln USD.

Do transakcji doszło po długich i trudnych negocjacjach. Pod koniec stycznia 2020 r. TRATON złożył ofertę kupna pozostających w obrocie akcji Navistar za 35 USD za akcję w gotówce, co łącznie wynosiło ok. 2,9 mld USD (pisaliśmy o tym https://samochody-specjalne.pl/2020/02/03/traton-kupi-navistar/) We wrześniu TRATON złożył ponowną ofertę, tym razem było to 43 USD za akcję w gotówce. Navistar wówczas oświadczył, że zarząd firmy jest zaangażowany w badanie wszystkich możliwości maksymalizacji wartości, aby określić kierunek działań, które leży w najlepszym interesie firmy i jej interesariuszy. Jak czytamy wyżej, ostatecznie udało się wynegocjować cenę 44,5 USD za akcję w gotówce.