Jaki będzie Dakar 2020? najważniejsze fakty

Dakar 2015 - Lotto Team w składzie Robin Szustkowski (syn Roberta), Jarosław Kazberuk, Filip Skrobanek w Tatrze Jamal (fot. Lotto Team)

Trasa 42. edycji Rajdu Dakar 2020 wyniesie blisko 7 900 km, w tym ponad 5 000 km odcinków specjalnych. Rajd rozpocznie się w mieście Dżudda 5 stycznia 2020r., i po pokonaniu 12 odcinków specjalnych zakończy się metą w miejscowości Qiddiyah w pobliżu stolicy Arabii Saudyjskiej Rijadu.

Jak podaje organizator, już na pierwszych etapach trudności dadzą się wszystkim we znaki. Mniej więcej jedna trzecia trasy rajdu po starcie będzie sprawdzianem umiejętności nawigacyjnych uczestników. Wybór właściwego kierunku jazdy będą utrudniały liczne ślady na podłożu, więc na odcinkach wzdłuż wybrzeża Morza Czerwonego i granicy z Jordanią, w rejonie Neom oraz Al Ula, nawigatorzy będą mieli twardy orzech do zgryzienia. Na etapie z Ha’il do Rijadu uczestnicy napotkają wiele wydm i sekcji piaszczystych. Po dniu przerwy w stolicy kraju, na uczestników czekają etapy o jeszcze większej skali trudności na bezkresnych pustynnych obszarach, szczególnie na odcinkach w rejonie miast Shubaytahi Haradh. Trudny nawigacyjnie ostatni etap, kończący rajd w Qiddiyah będzie wyzwaniem nawet dla najlepszych i może przewrócić klasyfikację do góry nogami.

Zmiany organziacyjne