bauma 2019: Faymonville BladeMAX

Adapter Faymonille BladeMAX, służący do mocowania łopat, jest w stanie przenieść obciążenie momentem wynoszącym 650 mt – można go zamocować na module Cometto MSPE (fot. Faymonville Group)

Kwietniowe targi bauma zgromadziły liczne grono przedstawicieli szeroko rozumianej branży budowlanej. Wśród nich nie mogło zabraknąć producentów pojazdów wykorzystywanych w transporcie nienormatywnym.

Premierę na targach bauma miał BladeMAX – nowe rozwiązanie transportowe firmy Faymonville, służące do mocowania i transportu łopat turbin wiatrowych nowej generacji. Adapter BladeMAX należy obecnie do najmocniejszych tego typu urządzeń na rynku – jest bowiem w stanie przenieść obciążenie momentem wynoszącym 650 mt (metroton), a tym samym pozwolić na załadunek najcięższych i najdłuższych łopat. Zapewnia to bezpieczny i efektywny transport w obszarach zabudowanych lub zalesionych, a także na krętych drogach, gdy jedynie podniesienie końca łopaty ku górze pozwala na pokonanie przeszkód na trasie. Łopaty po zamocowaniu w adapterze mogą zostać podniesione niemal do kąta 90°, adapter pozwala również na ich obrót wokół własnej osi o 360°. Sam adapter może być zamontowany na module samobieżnym lub między modułami transportowymi. Opatentowane rozwiązanie Roto-Translation jest na rynku unikatowe. Zastosowano w nim specjalny układ wyważający, dzięki któremu środek ciężkości pozostaje w znacznie bardziej stabilnym położeniu, gdy łopata jest przemieszczana z położenia pionowego do poziomego, niż w przypadku innych rozwiązań konwencjonalnych. Opatentowany system kontroli stabilności daje też większą pewność podczas manewrowania. Interakcja układów elektronicznych i hydraulicznych w połączeniu z kontrolą wizualną operatora zwiększa poziom bezpieczeństwa, gdy środek ciężkości przemieszcza się podczas zmiany położenia łopaty. BladeMAX działa bez użycia przeciwciężarów (balastów), ważących typowo kilkanaście ton.

Opracował: Dariusz Piernikarski