Rekordy przychodów u Solarisa

16 lutego 2016 r. przedstawiciele firmy Solaris Bus & Coach zaprezentowali podsumowanie ubiegłego roku. Wynika z niego, że dla firmy rok 2015 okazał się rekordowy pod względem wysokości osiągniętych przychodów.

Przychody firmy wyniosły bowiem 1,7 mld zł. Ponadto po raz trzynasty Solaris został liderem polskiego rynku niskopodłogowych autobusów miejskich. W ubiegłym roku sprzedał łącznie 1279 autobusów i trolejbusów oraz 17 tramwajów. Jest to trzeci najlepszy w 20-letniej historii producenta wynik. Łącznie od 1996 r. w podpoznańskich zakładach wyprodukowano ponad 14 tys. pojazdów, które trafiły do 30 państw.

Autobusy

Nad Wisłą Solaris sprzedał w 2015 r. 333 autobusy miejskie o dmc. powyżej 8 t, co stanowi 47,5% wszystkich tego typu pojazdów zakupionych w Polsce i daje producentowi pozycję lidera krajowego rynku dużych autobusów. Wyeksportowano 946 pojazdów – oznacza to, że 74% produkcji sprzedawano poza granice kraju, głównie do państw europejskich. W 2015 r. największym poza Polską rynkiem Solarisa były Czechy, dokąd przekazano łącznie 158 autobusów i trolejbusów. Jest to sprzedażowy rekord Solarisa u naszych południowych sąsiadów. Podobnie jak w latach ubiegłych w rankingu sprzedaży Solarisa na zagranicznych rynkach wysokie miejsca zajęli przewoźnicy z Niemiec, Włoch, Łotwy i Rumunii.

Rok 2015 był również niezwykle ważny ze względu na autobusy z napędem elektrycznym. Odbiorcom w Hiszpanii, Niemczech i Polsce sprzedano łącz nie 25 takich pojazdów. Były to autobusy wyposażone w różne baterie i wykorzystujące kilka metod ich ładowania, począwszy od najbardziej popularnej metody plug-in, poprzez ładowanie pantografowe i indukcyjne, aż po rozwiązanie z wodorowym ogniwem paliwowym zwiększającym zasięg. Elektrobusy polskiego producenta w ubiegłym roku trafiły do Barcelony, Berlina, Warszawy, Jaworzna, Ostrołęki, Inowrocławia i Krakowa. W tym roku realizowane będą kolejne kontrakty na dostawy autobusów elektrycznych. Już wiadomo, że pojadą one m.in. do Hanoweru, Hamburga i Tampere. Elektrycznym Urbino można przejechać się również w Paryżu, gdzie zdecydowano się na długoterminowe testy tego pojazdu.

Najważniejszą premierą modelową Solarisa w 2015 r. było wprowadzenie nowej generacji Urbino z napędem elektrycznym oraz wersji niskowejściowej. Ruszyła też seryjna produkcja standardowego Urbino w nowym wydaniu. Klientów znalazło już ponad 300 takich pojazdów. Pierwsze seryjne egzemplarze pojechały do Niemiec w czerwcu minionego roku. Kolejne pojawiły się na ulicach aż 9 europejskich państw: Austrii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Norwegii, Polski, Szwajcarii i Włoch.

© Solaris