PKM Świerklaniec powiększa flotę o 25 autobusów MAN Lion’s City 12C Efficient Hybrid

Fot. MAN

Spółka PKM Świerklaniec zakupiła nowe, 12-metrowe autobusy MAN Lion’s City do obsługi metrolinii, czyli szybkich linii autobusowych na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. 

Najnowsze 12-metrowe pojazdy Lion’s City Efficient Hybrid wyposażono w moduł start&stop, który wyłącza silnik podczas postoju na światłach czy na przystankach. To przekłada się na oszczędniejsze wyniki w zakresie zużycia paliw, a także na mniejszą emisję spalin. W układach napędowych świerklańskich pojazdów zastosowano 9-litrowe silniki MAN D10 o mocy 330 KM, które współpracują z 6-stopniowymi automatycznymi skrzyniami biegów Voith. Ponadto autobusy wyposażono w najnowsze rozwiązania metropolitalne, takie jak kasowniki zbliżeniowe, monitoring, ładowarki USB pod fotelami, stojaki na rowery czy też alkomaty dla kierowców. Autobusy mogą przewieźć do 99 pasażerów, z czego 29 pasażerów na miejscach siedzących. Aż 12 z nich dostępnych jest bezpośrednio z niskiej podłogi.

„Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska jest dla naszej firmy szczególnie ważna. Mamy tu klientów, z którymi współpracujemy od wielu lat. Jednym z nich jest PKM Świerklaniec. Bardzo się cieszę, że przedsiębiorstwo zdecydowało się na nowoczesne, wyprodukowane w Polsce autobusy MAN” powiedziała Małgorzata Durda, dyrektor ds. sprzedaży autobusów w Man Truck & Bus Polska.

Po dostawie 25 autobusów hybrydowych, flota pojazdów śląskiego przewoźnika będzie liczyła łącznie 76 pojazdów wszystkie z logo lwa.

„Współpracujemy z firmą MAN już ponad 10 lat. Pojazdy z poprzedniego kontraktu unijnego – w liczbie 43 sztuki z 2011 roku – przejechały już ponad 1,1 – 1,2 mln kilometrów i to praktycznie bez większych awarii. Zarówno serwis jak i dostępność części to duży atut producenta, ponieważ wszystko mamy na bieżąco dostarczane. Dlatego można śmiało powiedzieć, że współpraca z firmą jest wzorcowa. Liczymy, że najnowsza dostawa pod względem bezawaryjności będzie co najmniej dorównywać poprzedniej – mówi Henryk Szudy, prezes PKM Świerklaniec.