Jubileusz 20-lecia Solarisa

W czasie spotkania z okazji jubileuszu można było przetestować Solarisy w ruchu miejskim (fot. P.Muskała)

W dniach 23–25 maja 2016 r. odbyły się uroczyste obchody 20. rocznicy powstania firmy Solaris Bus & Coach. Marka Solaris narodziła się jako urzeczywistnienie wizji odważnego inżyniera Krzysztofa Olszewskiego i w ciągu zaledwie 20 lat stała się jednym z ważniejszych graczy na europejskim rynku autobusów miejskich.

W czasie uroczystości dziennikarze branżowi z całej Europy mieli okazję odbyć jazdy testowe autobusami Solarisa zarówno w warunkach miejskich na ulicach Poznania, jak i na torze testowym Sobiesław Zasada Centrum w Bednarach. Interesującą atrakcją była możliwość poprowadzenia pierwszego wyprodukowanego Solarisa Urbino. Firma odkupiła go od dotychczasowego właściciela. Partnerem wydarzenia była firma Voith, od wielu lat współpracująca z Solarisem w zakresie dostaw komponentów, głównie przekładni automatycznych.

Krzysztof Olszewski, założyciel firmy Solaris Bus & Coach, odpowiada na pytania dziennikarzy po światowej premierze Solarisa Urbino w 1999 r. (fot. © Solaris Bus & Coach)
Krzysztof Olszewski, założyciel firmy Solaris Bus & Coach, odpowiada na pytania dziennikarzy po światowej premierze Solarisa Urbino w 1999 r. (fot. Solaris)

Z kart historii…
Inżynier Krzysztof Olszewski od roku 1994 prowadził w Polsce biuro sprzedaży autobusów Neoplan. Jako pierwszy wprowadził na nasz rynek nowe autobusy niskopodłogowe. W 1996 r. firmę tworzyło zaledwie 36 osób, a w Bolechowie wyprodukowano 56 autobusów. Obecnie Solaris to niemal 3000 pracowników, 4 zakłady produkcyjne, przedstawicielstwa handlowe w 30 krajach i 14 000 wyprodukowanych pojazdów, które jeżdżą po ulicach ponad 600 miast na 4 kontynentach. Pierwszy autobus miejski opuścił bramy fabryki w Bolechowie 22 marca 1996 r. Był to Neoplan, bowiem firma Krzysztofa i Solange Olszewskich stawiała pierwsze kroki jako Neoplan Polska.
Symbolem firmy stał się zielony jamnik, symbolizujący niską podłogę, przyjazną osobom starszym, niepełnosprawnym i matkom z małymi dziećmi. W 1999 r. Krzysztof Olszewski zaprezentował zupełnie nowy, nowoczesny, niskopodłogowy autobus całkowicie własnej konstrukcji. Pojazd, oprócz dużej funkcjonalności i nowoczesnych rozwiązań, cechował się konstrukcją odporną na trudne warunki eksploatacji na dziurawych polskich ulicach. Jego rama została w całości wykonana ze stali nierdzewnej. Ten autobus to oczywiście pierwszy Solaris Urbino.
Charakterystycznym wyróżnikiem Solarisa stała się obniżona prawa część przedniej szyby, zwiększająca widoczność z miejsca kierowcy i poprawiająca dzięki temu bezpieczeństwo w trudnym ruchu miejskim, szczególnie przy podjeżdżaniu do przystanku. Do 2001 r. halę produkcyjną w Bolechowie opuściło niemal 700 autobusów. Zamówienia na nowe Solarisy spływały z całej Polski. Pojawiły się również pierwsze zamówienia od zagranicznych klientów. Rok po premierze Solaris wyjechał do miast Czech i Słowacji, a następnie zadebiutował w Niemczech. Kamieniem milowym, otwierającym Solarisowi drzwi do niezwykle wymagającego rynku niemieckiego, był kontrakt na 260 autobusów dla BVG Berlin.

20-lat-solarisa-3
fot. P.Muskała

W nowe tysiąclecie firma wkroczyła już jako całkowicie niezależne przedsiębiorstwo rodzinne. Rozwój Solarisa przebiegał bardzo dynamicznie. Pod koniec 2005 r. ponad 1000 „zielonych jamników” jeździło po ulicach miast w 17 państwach Europy. W kolejnych latach Solange i Krzysztof Olszewscy systematycznie powiększali niskopodłogową rodzinę Urbino, wzbogacając portfolio nie tylko o rozmaitej długości pojazdy, ale i o coraz bardziej innowacyjne pozycje. W tym okresie Solaris postawił też pierwszy krok na ścieżce elektromobilności, prezentując niskopodłogowy i bezemisyjny trolejbus Trollino, wprowadził do produkcji także nowy, ekologiczny rodzaj napędu – autobus z silnikiem zasilanym gazem ziemnym CNG. W 2006 r. Solaris zaprezentował swój pierwszy autobus hybrydowy – Urbino Hybrid. Krzysztof Olszewski powiedział wówczas „Diesel umarł. Niech żyje elektryczność”, wyprzedzając swoją wizją rzeczywistość europejską o co najmniej 10 lat. W 2009 r. Solaris zaprezentował swój pierwszy tramwaj – Tramino. W 2014 r. pojawiła się zupełnie nowa generacja modelu Urbino.
Solaris dzisiaj
Produkcja Solarisa odbywa się w 4 zakładach, w których pracuje około 2500 osób. W dwóch, znajdujących się w Środzie Wielkopolskiej, powstają konstrukcje stalowe dla autobusów i tramwajów. Kolejne 2 zakłady odpowiedzialne są za montaż końcowy autobusów (Bolechowo) i tramwajów (Poznań). Firma ma nowoczesne biuro konstrukcyjne, a także specjalną, wspomaganą komputerowo, pracownię, w której klienci wspólnie z inżynierami Solarisa mogą w interaktywny sposób zaprojektować kolorystykę pojazdu, układ foteli i uchwytów we wnętrzu oraz cały szereg innych detali, decydujących o indywidualnym charakterze pojazdu, dopasowanym do potrzeb konkretnego miasta.
Solaris bierze też czynny udział w kształceniu młodzieży (prowadzi m.in. klasy patronackie, żłobek dla dzieci pracowników, współpracuje także z polskimi uczelniami, zapewniając nie tylko miejsca pracy dla absolwentów, ale możliwość odbycia praktyk). Sam również korzysta z wiedzy tworzonej przez krajowych naukowców. Producent prowadzi własną Fundację Zielony Jamnik dla najmłodszych dzieci pracowników. Nie zapomina także o kierowcach autobusów, dla których przeprowadza szkolenia z techniki bezpiecznej jazdy.