Nowa gama Volvo FH Aero – najbardziej paliwooszczędna z dotychczasowych modeli producenta [galeria zdjęć]

Nowa gama Volvo Aero FH (fot. Volvo Trucks)

Volvo FH Aero, to nowa gama samochodów ciężarowych Volvo, najbardziej paliwooszczędna z dotychczasowych modeli producenta. Aerodynamiczna kabina pojazdu z nowym przedłużonym przodem i systemem kamer monitorujących, a także rozwiązania konstrukcyjne, takie jak ulepszone uszczelnienia kabiny, nowe okienko reklamowe i przedłużenie górnego fartucha bocznego, znacznie zmniejszają opór powietrza co prowadzi do zmniejszenia zużycia paliwa przez Volvo FH Aero nawet o 5% *.

Nowe modele samochodów ciężarowych Aero będą wprowadzane na rynek stopniowo w latach 2024–2025 w czterech wersjach — FH Aero, model elektryczny FH Aero Electric, FH Aero zasilane gazem oraz pojazd FH16 Aero — który dzięki całkowicie nowemu silnikowi o mocy 780 KM stanie się najpotężniejszym samochodem ciężarowym w branży.

Nowe Volvo FH Aero, to samochód ciężarowy Volvo w najlepszym wydaniu — bezpieczny, o pięknej konstrukcji i wysokiej jakości, przeznaczony do wymagających przewozów długodystansowych, a zaprojektowany z myślą o sukcesie naszych klientów” — skomentował Roger Alm, prezes Volvo Trucks.

Fot. Volvo Trucks

Optymalne zużycie paliwa i aerodynamiczna konstrukcja

Przód kabiny Volvo FH Aero został wydłużony o 24 cm w porównaniu z dotychczasowym modelem Volvo FH. Umożliwiło to poprawę aerodynamiki kabiny, a lepsza aerodynamika nie tylko zapewnia mniejsze zużycie paliwa, ale także zwiększa stabilność jazdy przy wietrznej pogodzie.

Fot. Volvo Trucks

Poprawa aerodynamiki jest szczególnie korzystna dla modelu FH Aero Electric, gdyż poprawia właściwości swobodnego toczenia pojazdu i pozwala na zwiększenie odzysku energii dla zasilenia akumulatora podczas hamowania lub zjazdu ze wzniesienia. W efekcie akumulator jest gotowy do użycia podczas kolejnego przyspieszenia lub podjazdu pod górę.

Fot. Volvo Trucks

Nowy przód FH Aero został ozdobiony dużym i łatwo rozpoznawalnym znakiem Volvo Iron Mark — największym do tej pory używanym na samochodach ciężarowych Volvo — a także spacjowanym logotypem Volvo, wyraźnie wskazującym, że jest to najnowszy model Volvo Trucks.

Fot. Volvo Trucks

Bezpieczeństwo i kamery zastępujące lusterka

Nowy, zaawansowany system kamer monitorujących zastępujących tradycyjne lusterka zewnętrzne, poszerza pole widzenia kierowcy, poprawiając bezpieczeństwo zarówno jego samego, jak i innych użytkowników drogi. System kamer ma też pozytywny wpływ na widoczność dla kierowcy podczas deszczu i w ciemności, ale także w bezpośrednim świetle słonecznym i w czasie jazdy w tunelach.

Fot. Volvo Trucks

Co wyróżnia nowe Volvo FH Aero?

  • Technologia Volvo I-See udoskonalona w celu oszczędzania energii i emisji dwutlenku węgla, wykorzystująca chmurową mapę topograficzną do optymalizacji jazdy i umożliwiająca dłuższą jazdę w trybie tempomatu, pozwalającym zarówno na oszczędzanie energii, jak i bardziej relaksującą jazdę.
  • Zmodernizowane hamulce z opatentowanymi przez Volvo hamulcami tarczowymi „bez ciągnięcia”, które poprawiają skuteczność hamowania, jednocześnie zmniejszając zużycie energii i emisję spalin.
  • Ulepszony i łatwy w obsłudze system Infotainment, który można spersonalizować w zależności od indywidualnych potrzeb.
  • Ulepszony system dźwiękowy, oferowany z sześcioma głośnikami najwyższej jakości, nowym wzmacniaczem mocy i subwooferem poprawiającym jakość wrażeń dźwiękowych.
  • Nowy wbudowany system nawigacji, który będzie oferowany z ulepszonymi mapami dostosowanymi do potrzeb samochodów ciężarowych i funkcją automatycznej aktualizacji map umożliwiającą sprawną dostawę towaru.
  • Modernizacja wnętrza obejmuje także wbudowaną kuchenkę mikrofalową i gniazda zasilania USB-C.
  • Oferta My Business Apps Volvo Trucks została wprowadzona na większą liczbę rynków. Jest to usługa oparta na subskrypcji, która umożliwia klientom pobieranie aplikacji biznesowych od różnych dostawców i korzystanie z nich wyświetlaczu dodatkowym samochodu ciężarowego, co zapewnia realne korzyści w zakresie dyspozycyjności i codziennego użytkowania pojazdu.
  • Nowa usługa monitorowania opon zapewnia operatorom flot pełny wgląd w pojazd ciężarowy i naczepę za pośrednictwem Volvo Connect, zmniejszając ryzyko niespodziewanej awarii opony dzięki wysyłaniu ostrzeżeń do kierowcy.

W zależności od potrzeb rynku Volvo FH będzie nadal oferowane także ze standardową, nieprzedłużoną kabiną.

*Rzeczywiste zużycie paliwa może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak prędkość jazdy, korzystanie z tempomatu, dane techniczne pojazdu, ładunek pojazdu, faktyczna topografia, doświadczenie kierowcy, konserwacja pojazdu i warunki pogodowe.

Fot. Volvo Trucks
Fot. Volvo Trucks
Fot. Volvo Trucks

Fot. Volvo Trucks
Fot. Volvo Trucks
Fot. Volvo Trucks