Jak zabezpieczyć ładunek? Pasy transportowe, drążki, odciągi łańcuchowe, siatki i maty przeciwpoślizgowe

Fot. Inter Cars

Jak zabezpieczyć przewożony ładunek? Pasy, drążki mocujące, liny stalowe, odciągi łańcuchowe i inne skuteczne rozwiązania w transporcie drogowym…

Odpowiednie zabezpieczenie ładunków przed przemieszczeniem, to fundament bezpieczeństwa podczas przewozu. Ruchomy, niestabilny towar może spowodować utratę sterowności zestawu, a w konsekwencji doprowadzić do groźnego wypadku. Niezabezpieczony lub źle zabezpieczony ładunek może się zsunąć z pojazdu stając się ogromnym zagrożeniem na drodze. Gdy dodatkowo ulegnie uszkodzeniu, jest to kłopotliwe i kosztowne zarówno dla przewoźnika jak i odbiorcy.

Kto odpowiada za zabezpieczenie ładunku?
Jeśli umowy przewozowe nie wskazują inaczej, odpowiedzialność za odpowiednie zamocowanie i zabezpieczenie towaru na pojeździe ciężarowym leży po stronie kierowcy/przewoźnika.

Poniżej opiszemy akcesoria i rozwiązania do zabezpieczania ładunków i podnoszenia bezpieczeństwa transportu:

Pasy transportowe
Pasy transportowe najczęściej wykonane są z poliestru, zgodnie z normą PN EN 12195-2. Ich konstrukcja i łatwość użycia sprawiają, że znajdują zastosowanie praktycznie w transporcie każdego rodzaju produktów „suchych”. Mają różne szerokości, długości i wytrzymałość oraz są jednym z wygodniejszych i zajmujących najmniej miejsca elementów utwierdzających przewożony ładunek. Wyróżnia je szybkość montażu.

Są kraje, w których posiadanie minimalnej ilości pasów transportowych jest wymogiem podczas świadczenia usług transportowych. Ponadto niektórzy kierowcy używają pasów transportowych do spięcia drzwi kabiny w czasie pauzy, co zabezpiecza przed włamaniem, a nawet – co niekoniecznie jest zgodne z BHP – do spięcia osi naczepy podczas wymiany uszkodzonego koła w naczepie w przypadku braku odpowiedniego podnośnika.
Sprawdź ofertę pasów transportowych w Inter Cars e-Catalog

Drążki rozporowe
Drążki rozporowe to elementy służące do szybkiego i łatwego blokowania przewożonych ładunków. Można je stosować w poziomie i w pionie, pomiędzy płaskimi i twardymi powierzchniami. Są doskonałą alternatywą dla pasów transportowych, szczególnie gdy nie ma haków lub innych punktów zaczepienia. Najczęściej stosowane są w kontenerach, chłodniach itp., a ich budowa jest prosta. To najczęściej profil lub rura zakończona końcówkami z antypoślizgowymi, ruchomymi stopkami z dźwignią naprężającą. Rozsunięcie stopek i ich zablokowanie utwierdza drążek w odpowiednim położeniu.
Sprawdź ofertę drążków rozporowych w Inter Cars e-Catalog

Odciągi łańcuchowe
Kolejnym środkiem dobrym do przymocowania towaru, szczególnie tego o większych gabarytach i masie, są odciągi łańcuchowe. Odpowiadają normie EN 12195-3 i doskonale nadają się do mocowania ciężkich ładunków. Zalecane są szczególnie do użytku na platformach ciężarowych, lawetach itp. do mocowania poprzecznego. Niewielkie gabaryty ułatwiają przechowywanie, a duża wytrzymałość zapewnia pewne utwierdzenie ładunków takich, jak np. stal w rolkach, profile betonowe itp. Długość łańcucha regulowana jest za pomocą elementów skracających.
Sprawdź ofertę odciągów łańcuchowych w Inter Cars e-Catalog

Siatki transportowe zabezpieczające ładunek
Przewożony ładunek rozdrobniony, ale nie sypki, powinien być zabezpieczony siatką transportową. Siatki wykonane są z tworzyw lub linek stalowych i mają różne wymiary. Ich stosowanie utrzymuje przewożony ładunek w sposób umożliwiający wentylację. Siatki zabezpieczające mają różne rozmiary „oczek” dlatego warto zaopatrzyć się w tę, która będzie spełniać oczekiwania. Siatki transportowe najczęściej wykorzystywane są przy transporcie płodów rolnych (większe warzywa, np. kapusta), drewna opałowego, pociętego, niektórych kruszyw, ale także przy wywózce śmieci w kontenerach. W niektórych wypadkach siatka jest stosowana także do zabezpieczenia dużych ładunków, gdzie jest elementem wspomagającym pasy transportowe.
Sprawdź ofertę siatek transportowych w Inter Cars e-Catalog

Maty przeciwpoślizgowe
Maty przeciwpoślizgowe, to elementy wykonane z materiału (najczęściej gumy) zwiększającego tarcie. Umieszczane są pomiędzy naczepą a paletami, lub pomiędzy jednostkami ładunkowymi. Zwiększone tarcie umożliwia stosowanie mniejszej ilości pasów, czyniąc przewożony ładunek bardziej stabilnym. Maty sprzedawane są w różnych wymiarach. Stosowanie mat w niektórych przypadkach zabezpiecza przewożony towar przed uszkodzeniami mechanicznymi (rysy, wgniecenia).
Sprawdź ofertę mat przeciwpoślizgowych w Inter Cars e-Catalog

Ofertę pasów transportowych, drążków mocujących, odciągów łańcuchowych siatek transportowych i mat przeciwpoślizgowych spełniających polskie normy oraz sprawdzonych pod względem jakości i wytrzymałości można zleźć w sieci Inter Cars lub po tym linkiem.