Polka wśród najbardziej inspirujących kobiet świata

Fot. Podlewski/AKPA

19 wyjątkowych kobiet z całego świata zostało uhonorowanych tytułem Barbie Shero 2019
oraz otrzymało niepowtarzalną lalkę inspirowaną ich wyglądem. Wśród przedstawicielek różnych zawodów – aktywistek, sportsmenek, managerek, dziennikarek czy naukowców znalazła się także niezwykła Polka – Iwona Blecharczyk – zawodowy kierowca ciężarówki.

 Wyróżnienie Barbie Shero, przyznawane od 2015 r. inspirującym osobowościom, w 2019 r. trafiło aż do 19 kobiet z 18 krajów. Uhonorowane reprezentantki wielu profesji, pochodzące z różnych środowisk społecznych i zawodowych mogą być wzorem dla dziewczynek i kobiet na całym świecie. Swoją postawą, osiągnięciami, zaangażowaniem i determinacją zachęcają do bycia sobą oraz motywują do podejmowania wyzwań i spełniania własnych marzeń.

Dotychczas tytuł Barbie Shero oraz lalkę inspirowaną swoim wyglądem otrzymały m.in. pierwsza afroamerykańska primabalerina Misty Copeland, reżyserka kasowych filmów Patty Jenkins, brytyjska mistrzyni boksu Nicola Adams czy włoska piłkarka Sara Gama.

W 2018 r. po raz pierwszy wyróżnienie przyznano polskiej dziennikarce i podróżniczce – Martynie Wojciechowskiej, a w tym roku Iwonie Blecharczyk – zawodowemu kierowcy ciężarówki. Tegoroczna Barbie Shero, by spełnić swoje marzenia i wykonywać ten zawód, musiała pokonać długą drogę, mierząc się z wieloma uprzedzeniami i stereotypami. Dzięki wytrwałości i determinacji osiągnęła cel. Dziś jest ekspertem w swojej dziedzinie, zajmuje się wielkogabarytowym transportem specjalistycznym, jeździ na długich dystansach, spędzając za kółkiem większą część swojego życia. Dzięki kanałom social media Iwona pokazuje codzienne życie kierowcy w trasie oraz relacjonuje swoje niezwykłe podróże. Jej kanał na YouTube śledzi już ponad 250 tys. subskrybentów, a niektóre z filmów osiągają ponad milionową liczbę wyświetleń.

Inspirujące kobiety 2019

W roku okrągłego jubileuszu marka Barbie wyróżniła 19 kobiet z całego świata. Droga do sukcesu każdej z nich była inna. Wymagała nie tylko ambicji, wytrwałości czy konsekwencji, ale często walki
ze stereotypami dotyczącymi płci czy koloru skóry. Dlatego Barbie za niezwykłą determinację, konsekwencję i siłę marzeń doceniła grono wyjątkowych kobiet, wśród których są między innymi sportsmenki, aktorki, gwiazdy TV, kobiety biznesu oraz nauki.

Barbie Shero 2019:

 1. Yara Shahidi, USA: aktorka, modelka, aktywistka
 2. Naomi Osaka, Japonia: tenisistka
 3. Adwoa Aboah, Wielka Brytania: modelka i aktywistka
 4. Kristina Vogel, Niemcy: mistrzyni w kolarstwie
 5. Eleni Antoniadou, Grecja: naukowiec NASA
 6. Rosanna Marziale, Włochy: szefowa kuchni
 7. Ita Buttrose, Australia: dziennikarka, redaktorka
 8. Dipa Karmakar, Indie: mistrzyni w gimnastyce
 9. Gülse Birsel, Turcja: felietonistka i scenarzystka
 10. Tessa Virtue, Kanada: mistrzyni łyżwiarstwa figurowego
 11. Karla Wheelock, Meksyk: alpinistka, pisarka i wykładowczyni
 12. Mariana Costa Checa, Peru: bizneswoman
 13. Tetsuko Kuroyanagi, Japonia: aktorka i prezenterka
 14. Chen Man, Chiny: artystka sztuk wizualnych i businesswoman
 15. Melodie Robinson, Nowa Zelandia: dziennikarka i prezenterka sportowa
 16. Iwona Blecharczyk, Polska: zawodowy kierowca ciężarówki. Nauczycielka angielskiego i krawcowa, która udowodniła, że kobieta może zostać profesjonalnym kierowcą samochodu ciężarowego. Jedna z pierwszych kobiet w Polsce, a także jedna z zaledwie kilku w Europie, zajmujących się transportem specjalistycznym. Na swoim koncie ma już transport najdłuższego dozwolonego ładunku w Europie – 54 metry długości. Była pierwszą Polką, która wystąpiła w programie „Ice Road Trucking”. Jako jedna z niewielu kobiet pracowała na polu naftowym, przez które przejechała ciężarówką o całkowitej masie około 63 ton. Ponadto ambasadorka Fundacji Truckers Life, która zajmuje się popularyzacją i budową darmowych całodobowych siłowni na parkingach oraz promotor zdrowego stylu życia wśród kierowców.
 17. Lyasan Utiasheva, Rosja: mistrzyni gimnastyki
 18. Maya Gabiera, Brazylia: surferka
 19. Lisa Azuleos, Francja: reżyserka, pisarka i producentka.
Fot. Podlewski/AKPA