Ponadgabaryty: Dostawa jak po szynach

Do przewiezienia tramwaju o długości 45 m i ciężarze 58 t przygotowano kombinację składającą się z dwuosiowego modułu Goldhofer THP/UT oraz siedmioosiowej naczepy Goldhofer STZ-H (fot. Goldhofer)

Od 2022 r. Dresdner Verkehrsbetriebe AG (DVB) stopniowo wprowadza do swojej sieci transportowej 30 nowych tramwajów. Są o 35 cm szersze, co pozwala na dodatkowe siedzisko. Są one produkowane w fabryce wagonów Alstom w Budziszynie (Bautzen). Do ich transportu do Drezna firma UTM Universal Transport wykorzystuje moduły i naczepy Goldhofer przystosowane do przewożenia pojazdów szynowych.

Po dokładnym zaplanowaniu trasy przejazdu firma UTM Universal Transport przewiozła we wrześniu 2021 r. pierwszy z 45-metrowych i 58-tonowych tramwajów do centrum ruchu towarowego w Dreźnie. Wybrana kombinacja składa się z czteroosiowego ciągnika, dwuosiowego modułu do dużych obciążeń (THP/UT 2) z przodu oraz siedmioosiowej naczepy niskopodwoziowej do transportu szynowego (STZ-H 7) z łabędzią szyją i rampą hydrauliczną.

Dzięki belkom nośnym o różnej długości, z odpowiednimi prowadnicami na koła, UTM może dostosować swoje rozwiązanie transportowe do wielkości danego tramwaju. „Dzięki temu nie tylko mamy bezpieczną kontrolę nad dużą masą tramwaju, ale także zapewniamy, że zestaw z załadowanym pojazdem szynowym jest łatwy w manewrowaniu”− mówi Peter Klemenz, kierownik projektu ds. pojazdów szynowych w UTM Universal Transport w Eisenhüttenstadt. Dodatkowym ułatwieniem są rampy hydrauliczne i wciągarka linowa przymocowana do łabędziej szyi. „Dzięki temu możemy szybko i precyzyjnie wciągnąć tramwaj na system szyn i równie szybko go rozładować”.

Przemyślana i łatwa w użyciu koncepcja zabezpieczania ładunku, opracowana przez specjalistów z firmy Goldhofer, z licznymi opcjami i punktami mocowania zapewnia stabilne zabezpieczenie tramwaju podczas transportu. Peter Klemenz podsumowuje: „Dzięki naszym pojazdom Goldhofer do transportu szynowego dostawa tramwaju przebiega jak w zegarku, albo lepiej − jak po szynach”.

Pierwszy tramwaj został przetransportowany z Budziszyna do Drezna w ciągu zaledwie trzech godzin. Dzięki profesjonalnemu planowaniu tras i rozwiązaniom transportowym Goldhofer firma może zająć się dostawami kolejnych 29 wagonów tramwajowych.

Moduły Goldhofer THP/UT stosuje się, gdy wymagana jest najniższa wysokość załadunku – transport szczególnie wysokich ładunków jest dziecinnie prosty. Dużym ułatwieniem jest to, że osie mają nośność 15,6 t przy 20 km/h, skok zawieszenia wynosi 600 mm, a kąt skrętu osi to ±60°. Dzięki szerokiej gamie akcesoriów moduły THP/UT można idealnie dopasować do warunków trasy transportu. Tak też było  w przypadku przewożenia tramwajów przez UTM Universal Transport.

Z kolei naczepy Goldhofer typu STZ-H to uniwersalne środki transportu. Możliwość konfiguracji z różnymi zespołami osi pozwala uzyskać optymalnie dopasowaną naczepę o niskiej wysokości załadunku, dużym zakresie kompensacji osi i maksymalnej wytrzymałości. Firma UTM Universal Transport wykorzystała siedmioosiową naczepę STZ-H 7 z osiami o nośności technicznej 15,6 t przy 20 km/h, z zawieszeniem o skoku 260 mm i kątem skrętu do 45°. Wysokość pokładu wynosiła 795 mm.

Do załadunku tramwaju na pojazd wykorzystano wciągarkę linową oraz rampę hydrauliczną, w środkowej części znajdowały się belki nośne o różnej długości, z odpowiednimi prowadnicami na koła (fot. Goldhofer)