Bosta-Beton odbiera nowe betonomieszarki na podwoziu Arocs

Fot. Daimler Truck Polska

W sierpniu 2023 r. w oddziałach Przedsiębiorstwa Produkcji Mas Betonowych Bosta-Beton Regionu Północnego: Bydgoszczy, Olsztynie i Płocku, rozpoczęło pracę 8 nowych betonomieszarek na podwoziu modelu Arocs 3240 B 8×4/4. To kolejna transakcja firmy w ramach wieloletniej współpracy z marką Mercedes-Benz Trucks i EWT Automotive. Dwa z odebranych pojazdów trafiły do bazy firmy w Bydgoszczy.

Większość pojazdów w naszej flocie to Mercedesy, choć używamy także innych marek” – mówi Michał Baran, zastępca dyrektora ds. Produkcji Regionu Północnego i dodaje: “Dzięki temu mamy porównanie i pod wieloma kluczowymi względami wypada ono na korzyść Mercedesa. Najważniejsza jest niezawodność – w dostawach betonu jakiekolwiek wyłączenie pojazdu z eksploatacji to poważny problem. Na przestrzeni lat eksploatacji różnych marek widzimy wyraźnie, że w przypadku Mercedesów wskaźnik bezawaryjności jest najniższy. Drugi istotny parametr to zużycie paliwa, a pojazdy z gwiazdą są oszczędniejsze pod tym względem“.

Pojazdy zakupione w EWT Automotive docenili kierowcy za wygodny amortyzowany fotel oraz kamerę 360 st., zapewniająca większe bezpieczeństwo i lepszą widoczność, a tym samym łatwiejszą jazdę w ruchu miejskim. Podwozia Arocs wyposażone są w silniki OM 470 drugiej generacji i automatyczne skrzynie Mercedes Powershift 3 z programem do jazdy offroad, tempomaty, a także w innowacyjne technologie Mercedes-Benz Trucks, takie jak bezlusterkowy system kamer i wyświetlaczy cyfrowych MirrorCam.

Fot. Daimler Truck Polska

W bydgoskim oddziale pracuje łącznie 7 pojazdów z gwiazdą na masce z różnych roczników. Najstarsze z nich to pompy do betonu na podwoziu Mercedesów z 1997, 1999 i 2004 r.
W dalszym ciągu sprawują się doskonale. Nowsze są betonomieszarkami: oprócz dwóch najnowszych Arocsów, mamy jeszcze dwa z 2021 roku” – podkreśla Michał Baran.

Pojazdy, które rozpoczęły pracę w sierpniu, mają zabudowę betonomieszarkę Liebherr o pojemności 9 m3, która w połączeniu z dmc. Arocsa zapewnia odpowiednią efektywność przewozu mieszanek betonowych. Samochody jeżdżą na krótkich, lokalnych trasach, liczących przeciętnie ok. 20 km, jednak wykonują ich w ciągu dnia kilkanaście.

Transportujemy wszelkie rodzaje mieszanek betonowych: od betonu konstrukcyjnego przez specjalne po drogowo-mostowe – wszystko zależy od zapotrzebowania klienta. Obecnie najbardziej prestiżową inwestycją, na potrzeby której dostarczamy mieszanki betonowe, jest rozbudowa Opery Nova w Bydgoszczy o czwarty krąg. W ostatnim czasie zakończyliśmy również dostawy na potrzeby budowy trasy ekspresowej S5 na odcinkach w województwie kujawsko-pomorskim” – dodaje Michał Baran.

Fot. Daimler Truck Polska