SIRIT Poland dostarcza komponenty do autobusu wodorowego NesoBus

NesoBus był testowany już na ulicach kilku Polskich miast. W pierwszym wygranym przez NesoBus przetargu Rybnik zamówił już 20 takich pojazdów (fot. ZE PAK SA)

Po ulicach polskich miast kursuje w ramach testów NesoBus, czyli polski autobus wodorowy, będący zwieńczeniem projektu ZE PAK i Grupy Polsat Plus (spółka PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy). Neso, to skrót, który warto zapamiętać i oznacza: „Nie Emituje Spalin i Oczyszcza” powietrze. Spółka SIRIT Poland uczestniczy w powstaniu NesoBus już od etapu prototypowania.

Fabrizio Cottura, prezes SIRIT Poland

Jesteśmy obecni w projekcie NesoBus od 2 lat, czyli od fazy narodzin pierwszego autobusu Neso, aż do produkcji seryjnej. Dostarczamy złączki do układu pneumatycznego, przewody i zbiorniki powietrza, a więc niemal kompletną definicję tego, czym jest układ hamulcowy. Dla NesoBus wyprodukowaliśmy specjalny osprzęt dostosowany do specyficznych potrzeb klienta. O zastosowaniu konkretnych rozwiązań dyskutowaliśmy w fazie porównawczej, kiedy nasi partnerzy potrzebowali doradztwa już na początkowym etapie produkcji autobusu. Polegała ona na wspólnej pracy i montażu w produkcji. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego projektu, ponieważ jest to kolejny dowód na to, że partnerska współpraca bogata w wiedzę ekspercką po obu stronach jest w stanie przyczynić się do wzrostu i prawdziwych innowacji” – komentuje Fabrizio Cottura, dyrektor generalny SIRIT Poland.

NesoBus, to 12-metrowy autobus miejski z napędem elektrycznym, w którym źródłem energii jest wodorowe ogniwo paliwowe Ballard FCmove-HD o mocy 70 kW. Energia elektryczna zasilająca napędowe silniki elektryczne zintegrowane w osi ZF AVE 130 AxTrax (2×125 kW) jest wytwarzana na bieżąco z zatankowanego w zbiornikach „zielonego” wodoru przechowywanego w 5 zbiornikach po 312 l pod ciśnieniem 350 bar. Również układ klimatyzacji i ogrzewania jest w pełni elektryczny. To ogromna różnica pomiędzy NesoBusem, a dostępnymi rozwiązaniami.

Polski autobus wodorowy ma zasięg do 450 km, a jego tankowanie trwa tylko ok. 15 minut. Autobus, w zależności od opcji wyposażenia, może zabierać do 93 pasażerów, w tym 37 na miejscach siedzących.

Egzemplarz NesoBus z homologacją był wystawiony na ubiegłorocznych targach IAA Transportation w Hannowerze oraz na polskim rynku na Targach w Kielcach, gdzie można było przyjrzeć się rozwiązaniom technologicznym z bliska. Rozpoczęcie produkcji seryjnej na potrzeby polskiego rynku i eksportu nastąpiło już w 2023 r. Produkcja będzie prowadzona w nowej fabryce w Świdniku, której budowa została już zakończona.

Warto dodać, że spółka PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy wygrała przetarg na dostawę 20 modeli wodorowych NesoBus dla Rybnika i dostarczy pierwsze egzemplarze jeszcze w tym roku.

Opracowanie i tłumaczenie: Dariusz Piernikarski