Grupa Raben odbiera kolejne elektryczne Volvo FM do obsługi IKEA Industry

Fot. Volvo Trucks Polska

W 2022 r. firmy Volvo Trucks, IKEA Industry i Grupa Raben podpisały umowę o współpracy w zakresie zeroemisyjnego transportu ciężkiego. Niespełna 12 miesięcy od przekazania pierwszego w Polsce ciągnika elektrycznego, flota pojazdów Grupy Raben powiększyła się o dwa kolejne modele Volvo FM Electric do obsługi IKEA Industry.

W 2022 r. IKEA Industry Zbąszynek rozpoczęła pilotażowy projekt w ramach którego elektryczny model Volvo FM transportował towary pomiędzy fabrykami IKEA Industry w Zbąszynku i Babimoście na dystansie 12 km (12 kursów na dobę przez 6 dni w tygodniu). Pojazd ładowany jest energią pochodzącą z odnawialnego źródła zewnętrznego. Pierwsze miesiące pracy elektrycznego ciągnika Volvo FM udowodniły, że zeroemisyjny transport to realna alternatywa dla konwencjonalnych pojazdów i nie wpływa negatywnie na ciągłość dostaw. Biorąc pod uwagę redukcję emisji CO2, a także komfort pracy kierowców, IKEA Industry i Grupa Raben podjęły decyzję o zwiększeniu floty ciągników elektrycznych o dwa koleje egzemplarze.

Fot. Volvo Trucks Polska

Kolejne elektryki
Odebrane Volvo FM Electric 4×2 wyposażono w 3 silniki elektryczne (490 kW / 666 KM mocy ciągłej). Wraz z 6 akumulatorami o pojemności 540 kWh gwarantują zasięg do 300km. Dopełnieniem oferty jest 4-letni Złoty Kontrakt Serwisowy, gwarantujący pełną kontrolę kosztów, bezproblemową eksploatację pojazdu i maksymalną dyspozycyjność

Szersze informacje na temat wyników pracy Volvo FM Electric do fabryki IKEA w Zbąszynku zostaną przedstawione podczas Kongresu Nowej Mobilności we wrześniu 2023.

IKEA ku zeroemisyjnemu transportowi towarów
Elektryfikacja pojazdów ciężarowych to kluczowy etap we wdrażaniu zeroemisyjnego transportu, który przybliży IKEA do realizacji strategicznego celu jakim jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 70% z każdego transportu produktów do 2030 r. Po 10 latach transport ma być już zeroemisyjny.

Wierzymy, że aby zrealizować nasze cele i mieć realny wpływ na środowisko musimy działać tu i teraz. Zielone rozwiązania są koniecznością dla zrównoważonego rozwoju. Elektryfikacja transportu pomiędzy naszymi fabrykami wciąż jest testowana, ale podejmujemy próby i stopniowo zwiększamy skalę, sprawdzając jakie to przynosi wyniki. Współpraca jest kluczowa, ponieważ na rzecz dekarbonizacji branży możemy działać tylko wspólnymi siłami” – Małgorzata Dobies-Turulska, dyrektor zarządzająca IKEA Industry Zbąszynek.

IKEA Industry zainwestowała w pięć własnych stacji ładowania: dwie o mocy 150 kW zlokalizowane w zakładach w Zbąszynku i Babimoście i kolejne trzy o mocy 43 kW na terenie parkingu buforowego. Na potrzeby ich obsługi zainstalowano także transformator. Cały proces przygotowania infrastruktury ładowania trwał ok. 12 miesięcy. Obecnie IKEA Industry przygotowuje się do uruchomienia dwóch kolejnych punktów ładowania na terenie zakładu w Zbąszynku, które zaczną funkcjonować we wrześniu br.

Na zdjęciu od lewej: Sylwia Chmielewska – managing director VFS, Małgorzata Dobies-Turulska – dyrektor zarządzająca IKEA Industry Zbąszynek, Marek Gawroński – e-Mobility & sustainability director Volvo Trucks Polska i Piotr Banasiak – managing director Raben Transport (fot. Volvo Trucks Polska)

Grupa Raben i zrównoważony rozwój
Grupa Raben czuje się szczególnie odpowiedzialna za wpływ transportu ciężkiego na środowisko i jako lider na rynku logistycznym zobowiązuje do dalszych działań na rzecz poprawy warunków klimatycznych. Dlatego też po kilku miesiącach pilotażowej współpracy, wspólnie z IKEA Industry wdraża kolejne 2 pojazdy elektryczne Volvo FM na trasie między kompleksem fabryk w Zbąszynku, a zakładem produkcyjnym w Babimoście.

Ciągniki pracują z naczepami o ładowności 24 t realizując do 36 dostaw dziennie w systemie trzyzmianowym. Raben Transport zatrudnia 12 kierowców dedykowanych dla tego projektu i zarządza operacjami transportowymi dbając o efektywność pracy pojazdów i ciągłość procesu dostaw. Na bieżąco też monitoruje wskaźniki pracy samochodów, by w niedalekiej przyszłości wspólnie z IKEA Industry i Volvo podsumować wyniki projektu.

Ten projekt to realne, świadome działania zbliżające nas do realizacji celów środowiskowych. Wdrożenie trzech aut elektrycznych we flocie własnej Raben Transport to krok w kierunku ograniczenia emisji CO2 w transporcie ciężkim, zgodnie z przyjętymi przez nas celami Science Based Targets (SBTi). Jest to również możliwość praktycznej oceny rozwiązania z perspektywą wdrażania ciągników elektrycznych u innych klientów Grupy Raben” – Joanna Górna, key account manager Raben Transport.

Dostawa kolejnych ciągników siodłowych elektrycznych Volvo FM do IKEA Industry i Grupy Raben, to znaczący krok w realizacji strategii zeroemisyjnego transportu przez Volvo Trucks. W tym momencie przestajemy patrzeć na elektryczne samochody ciężarowe jako jednostkową sztukę, a zaczynamy mówić o sukcesywnym zwiększaniu udziału floty elektrycznych Volvo FM w ramach jednego odbiorcy. Dzięki takim decyzjom możemy mówić o większych oszczędnościach CO2 i o znaczącym kroku w kierunku obniżania emisji CO2. Cieszymy się że, na polskim rynku są firmy, które odważnie i świadomie decydują się na inwestycje w ekologiczną transformację transportu drogowego” – dodaje Marek Gawroński, e-Mobility & sustainability director Volvo Trucks Polska.

Na zdjęciu od lewej: Grzegorz Świetlak – Key account manager VFS i Michał Kopyt – senior territory manager key accounts VFS (fot. VTP)
Fot. Volvo Trucks Polska