Volvo Buses podpisuje list intencyjny z firmą MCV w zakresie produkcji nadwozi autobusów elektrycznych na Europę

Autobusy miejskie Volvo 7900 Electric i Volvo 7900 Electric Artic (fot. Volvo Buses)

Informowaliśmy już, że firma Volvo Buses zdecydowała na zmianę modelu biznesowego w Europie (w tym linku szerzej o zmianach), co w praktyce oznacza koncentrację działalności na produkcji podwozi, i współpracę z zewnętrznymi producentami nadwozi przy produkcji autobusów na rynek europejski.

I właśnie teraz poinformowano o podpisaniu listu intencyjnego ze spółką MCV (Manufacturing Commercial Vehicles) – producentem zabudów użytkowych – w zakresie produkcji nadwozi do autobusów elektrycznych dla segmentu miejskiego i międzymiastowego na Europę.

Rozpoczęcie produkcji seryjnej planowane jest na lato 2024 r, a pierwsze autobusy elektryczne mają trafić do klientów w Europie na początku 2025 r.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że pogłębiliśmy naszą współpracę z MCV, ponieważ firma ta ma zarówno doświadczenie, jak i kompetencje do produkcji nadwozi najwyższej jakości, spełniających europejskie standardy i wymagania” — skomentował Dan Pettersson, wiceprezes Volvo Buses i dodał: „Współpracując z zewnętrznym producentem zabudów, będziemy bardziej elastyczni, by lepiej spełniać wymagania rynku i naszych klientów. Będziemy nadal wspierać klientów w zakresie usług serwisowych, zarówno w przypadku nowych zamówień jak w przypadku firm, którzy już mają autobusy Volvo w swojej flocie”.

Według planu, firma MCV będzie produkowała na licencji nadwozia do 2- i 3- osiowych autobusów miejskich Volvo 7900 Electric i Volvo 7900 Electric Artic. W segmencie autobusów międzymiastowych, obie firmy będą wspólnie opracowywać ofertę modeli elektrycznych. Jak wcześniej informowano, produkcja podwozi pozostanie w fabrykach Volvo Buses w Borås i Uddevalla w Szwecji. Równolegle do partnerstwa z MCV, Volvo Buses bada dodatkowe oferty z innymi producentami nadwozi.

MCV jest już jednym z kluczowych partnerów Volvo Buses i dostarcza nadwozia autobusowe klientom w Wielkiej Brytanii, takim jak np. spółce Metroline, która będzie użytkować autobusy elektryczne w londyńskim systemie transportu publicznego. „Z niecierpliwością czekamy na rozszerzenie naszej współpracy z Volvo Buses i pracę nad stworzeniem atrakcyjnej oferty dla ich klientów” — mówił Karim Ghabbour, prezes MCV, Manufacturing Commercial Vehicles.

Firm MCV (Manufacturing Commercial Vehicles) została założona w 1994 r, a jej główna siedziba znajduje się w Kairze w Egipcie. Firma dostarcza pojazdy użytkowe na rynki Europy, Azji, Australii, Afryki i Ameryki Łacińskiej. MCV ma zdolność produkcyjną 10 000 autobusów rocznie.