Volvo Buses zamyka fabrykę autobusów we Wrocławiu

Fabryka Volvo Buses we Wrocławiu (Fot. Volvo Polska)

Volvo Buses zmienia model biznesowy w Europie i podejmuje decyzję o zamknięciu fabryki autobusów we Wrocławiu w I kw. 2024 r. Pracę straci 1500 pracowników. Spółka Volvo Buses podpisała list intencyjny w sprawie sprzedaży wydzielonych nieruchomości we Wrocławiu dla Vargas Holding, szwedzkiego inwestora i właściciela spółek działających na rzecz dekarbonizacji.

Co w praktyce oznacza zmiana modelu biznesowego? Oznacza to, że spółka skoncentruje swoją działalność na produkcji podwozi, a wraz z zewnętrznymi producentami nadwozi, zaoferuje europejskim klientom pełną gamę autobusów miejskich i międzymiastowych oraz autokarów dla segmentu premium.

Nasza działalność w Europie od lat przynosi straty. Dzięki nowemu modelowi biznesowemu, który z powodzeniem stosujemy na wielu rynkach, poprawimy rentowność i zapewnimy naszej firmie długoterminową konkurencyjność” – skomentowała Anna Westerberg, prezes Volvo Buses.

Oczekuje się, że wdrożenie nowego modelu biznesowego wpłynie tymczasowo negatywnie na przychody w Europie w okresie przejściowym w 2024 i 2025 r. Rezerwa na restrukturyzację w wysokości około 1,3 mld koron szwedzkich będzie miała negatywny wpływ na przychody operacyjne w I kw. 2023 r. Oczekiwany ujemny wpływ na przepływy pieniężne szacuje się na ok. 1 mld koron szwedzkich, z czego większość będzie miała wpływ na rok 2024. Oczekuje się, że po zakończeniu przejścia na nowy model biznesowy europejska działalność autobusowa będzie rentowna.

Co dalej z pracownikami?
Grupa Volvo, to jeden z wiodących światowych producentów samochodów ciężarowych, autobusów, maszyn budowlanych oraz systemów napędowych do łodzi motorowych i urządzeń przemysłowych. Zatrudnia w Polsce ok. 3600 pracowników, w tym ok. 1500 pracowników w Volvo Buses. I to właśnie 1500 pracowników Volvo Buses straci pracę. Rozpoczęły się już rozmowy z przedstawicielami związków zawodowych.

Spółka Volvo Buses podpisała list intencyjny w sprawie sprzedaży wydzielonych nieruchomości we Wrocławiu dla Vargas Holding, szwedzkiego inwestora i właściciela spółek działających na rzecz przyspieszenia dekarbonizacji. Nowy inwestor rozpocznie działalność o innym profilu już w 2024 r. Przedsięwzięcie będzie związane z rozwiązaniami energetycznymi dla domów. Firma zaproponuje zatrudnienie części pracowników Volvo Buses – niektórym już w III kw. 2023 r. Doświadczona kadra będzie niezbędna do uruchomienia nowej działalności.

Jak poinformowała Anna Westerberg, prezes Volvo Buses: “Volvo Buses dołoży wszelkich starań, aby udzielić wsparcia naszym lojalnym pracownikom, z którym liczni pracują w Volvo Buses od wielu lat. Będziemy współpracować z Vargas Holding, władzami lokalnymi i innymi interesariuszami, aby wesprzeć ich w poszukiwaniu nowych możliwości zatrudnienia“.

Wrocław pozostanie globalnym centrum dostarczającym usługi biznesowe dla Grupy Volvo, z takimi oddziałami jak Volvo Group Digital & IT, Volvo Group Financial Control & Accounting, Volvo Group People Services, Volvo Construction Equipment, Group Trucks Operations, Group Truck Purchasing i Volvo Group Real Estate.

Produkcja autobusów będzie kontynuowana do końca I kw. 2024 r. Zamówienia złożone na kompletne autobusy i autokary zostaną zrealizowane we wrocławskiej fabryce zgodnie z planem, a firma będzie nadal zapewniać pełny serwis klientom.

Fot. Volvo Buses