LAB od 50 lat dba o poprawę bezpieczeństwa na drogach

fot. Renault Polska

Laboratorium LAB, założone w 1969 r. przez dwóch francuskich producentów samochodów, zajmuje się analizą wypadków, biomechaniką i badaniami behawioralnymi. Jego celem zwiększanie bezpieczeństwa na drogach poprzez obserwację, analizy i zapobieganie wypadkom.

W ciągu 50 lat istnienia LAB przyczynił się do zmniejszenia o ok. 80% liczby śmiertelnych ofiar wypadków we Francji. Liczba spadła z 16 881 w 1973 r. do 3 259 w 2018 r. To oznacza pięciokrotny spadek w ciągu 45 lat. LAB z coraz większą intensywnością angażuje się w tworzenie technologii jutra, które mogą przyczynić się znacząco do zmniejszenia liczby śmiertelnych ofiar na drogach. LAB jest unikatowym w Europie ugrupowaniem interesów gospodarczych zatrudniającym ekspertów ds. bezpieczeństwa Groupe PSA i Grupy Renault. LAB bierze udział w badaniach europejskich, dzieli się obserwacjami i analizami, aby podmioty zainteresowane bezpieczeństwem mogły je wykorzystywać we własnych działaniach.

LAB zrzesza 20 ekspertów, którzy zajmują się bezpieczeństwem na drogach.

Jak powiedziała Carla Gohin, wicedyrektor ds. badań, innowacji i zaawansowanych technologii Groupe PSA: Praca LAB-u ma niezwykłe znaczenie dla producentów samochodów, czyli dla nas. Dane i analizy dostarczane przez ekspertów LAB-u są nieodłączonym elementem przy tworzeniu nowych technologii, których celem jest większe bezpieczeństwo na drogach.