24 autobusy elektryczne Mercedes-Benz eCitaro już na ulicach Gdyni

Fot. Daimler Truck

8 czerwca br. na ulice Gdyni wyjechały po raz pierwszy w pełni elektryczne autobusy Mercedes-Benz eCitaro oraz Mercedes-Benz eCitaro G. To pierwsze w tym mieście oraz w całym Trójmieście autobusy neutralne pod względem emisji CO2. 16 jednoczłonowych i 8 przegubowych pojazdów jest eksploatowanych przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. w Gdyni.

Eleganckie nadwozie autobusów skrywa zaawansowane technologie zapewniające maksymalną efektywność energetyczną, komfort i bezpieczeństwo pasażerów. Dzięki nowoczesnemu i przestronnemu wnętrzu autobusy mogą przewozić od 80 do 110 pasażerów, posiadają wygodne miejsca siedzące, bardzo dobrze zagospodarowaną przestrzeń z miejscami dla osób o ograniczonej zdolności ruchowej, miejscem dla osoby podróżującej na wózku inwalidzkim oraz miejscem dla wózka dziecięcego.

Bezemisyjne autobusy Mercedes-Benz eCitaro zasilane są bateriami NMC z ogniwami najnowszej generacji. Baterie posiadają aktywny system zarządzający termiką magazynów energii zarówno w okresie letnim jak i zimowym. W każdym autobusie ładowanie baterii możliwe jest w 3 miejscach. Do szybkiego ładowania na mieście służy zabudowany na dachu pantograf oraz gniazda plug-in zlokalizowane z tyłu pojazdu oraz nad prawym przednim nadkolem.

Technologia napędu w autobusach eCitaro jest realizowana w oparciu o oś elektryczną ZF AVE 130 z dwoma silnikami elektrycznymi przy piastach kół chłodzonymi cieczą. Zawieszenie autobusu stabilizuje przechyły przy pokonywaniu zakrętów. Zintegrowany system ogrzewania i klimatyzacji z pompą ciepła oparty jest na czynniku chłodniczym CO2. Zapewnia on najwyższą efektywność energetyczną i pozwala na zaoszczędzenie do około 40 % energii w stosunku do klasycznych układów. Ciepło chłodzenia urządzeń elektrycznych i baterii wykorzystywane jest w systemie ogrzewania i klimatyzacji.

Maksymalną energooszczędność zapewnia także elektrohydrauliczny układ kierowniczy Inteligent Eco Steering. Rozwiązanie to gwarantuje najlepsze osiągi i zapewnia doskonałą trakcję pojazdów w wymagających, gdyńskich warunkach komunikacyjnych. W autobusach zadbano o bezpieczeństwo higieniczne pasażerów i kierowcy. W układzie klimatyzacji zastosowano seryjnie montowane w autobusach Mercedes-Benz aktywne filtry neutralizujące wirusy ograniczając ryzyko zakażenia. Zabudowa kabiny kierowcy zapewnia bezpieczeństwo kierującemu a poprzez stworzenie mikroklimatu oraz niemieszanie się powietrza pomiędzy przestrzenią dla pasażerów a kabiną kierowcy maksymalizuje komfort pracy kierowcy.

Na bezpieczeństwo jazdy wpływają zamontowane systemy wspierające kierowcę podczas jazdy. Sideguard Assist to asystent martwego pola bazujący na technologii radarowej, którego rola polega na wykrywaniu obiektów wzdłuż prawego boku pojazdu ostrzegając kierowcę o możliwości kolizji z obiektami statecznymi lub będącymi w ruchu. Drugi z asystentów: Preventive Brake Assist – to innowacyjny, zautomatyzowany system awaryjnego hamowania dostosowany do warunków eksploatacji w ruchu miejskim. Dzięki zastosowaniu technologii radarowej system oferuje niezawodność działania również w warunkach ograniczonej widoczności lub po zmroku.

Autobusy dla Gdyni posiadają najnowsze rozwiązania w zakresie technologii jak i bezpieczeństwa. Pod względem wyposażenia autobusy wpisują się w nurt aktualnych i przyszłych trendów w komunikacji miejskiej. Świadczyć o tym może powiązanie autobusów z systemem OMNIplus ON, który stale monitoruje ich stan i automatycznie opracowuje skuteczne zalecenia działań z zakresu zarządzania warsztatem. Tym samym zwiększa się dyspozycyjność floty. System umożliwia monitorowanie stanu technicznego autobusów w czasie rzeczywistym i wykorzystuje uzyskane informacje do optymalizacji planowanych usług.

Fot. Daimler Truck