Historia: 60-lecie fabryki ciężarówek Mercedes-Benz Trucks w Wörth

Future Truck Center w fabryce Mercedes-Benz Werk w Wörth (fot. Daimler Truck)

Fabryka w Wörth, o powierzchni niemal 3 000 000 m2, jest największym na świecie zakładem w sieci produkcyjnej samochodów ciężarowych Mercedes-Benz. Jest również drugim co do wielkości pracodawcą w Nadrenii-Palatynacie, zatrudniającym około 10 tys. pracowników.

60 lat temu, 1 października 1963 r. z linii produkcyjnej fabryki samochodów ciężarowych w Wörth zszedł pierwszy szkielet kabiny. Od tego czasu w Wörth wyprodukowano ponad 4,4 miliona samochodów ciężarowych – w tym około 790 tys. zestawów pojazdów CKD (ang. Completely Knocked Down), które są wysyłane na liczne rynki zamorskie do ostatecznego montażu na miejscu.

Począwszy od roku 1965 załoga fabryki produkowała kompletne samochody ciężarowe. Dziś są to modele Actros, Arocs i Atego. W Wörth powstają również pojazdy specjalne Mercedes-Benz ‒ Econic, Unimog i Zetros. W 2021 r. rozpoczęła się seryjna produkcja akumulatorowo-elektrycznej ciężarówki Mercedes-Benz eActros, a następnie, w roku 2022, produkcja drugiej seryjnej ciężarówki elektrycznej – Mercedes-Benz eEconic. Dziennie zakład produkcyjny w Wörth może opuścić nawet 470 samochodów ciężarowych wykonanych według życzenia klienta.

W jubileuszowym roku 2023 wokół fabryki i na jej terenie będą miały miejsce różne wydarzenia – m.in. obchody rocznicowe, tradycyjny dzień rodzinny, w którym pracownicy mogą zwiedzać fabrykę wraz ze swoimi rodzinami, a także kawiarenka adwentowa i koncert bożonarodzeniowy. Kulminacją obchodów ma być zaplanowana na jesień uroczystość.

Fabryka w Wörth 60 lat temu (fot. Daimler Truck)

Dr Andreas Bachhofer, menedżer fabryki Mercedes-Benz w Wörth mówi: „Również w przyszłości to ludzie będą stanowić o charakterze tego zakładu. Nasza siła innowacyjności i zaangażowanie na rzecz samochodów ciężarowych Mercedes-Benz są w dużej mierze zasługą załogi. Dlatego podnoszenie kwalifikacji i doskonalenie zawodowe w dziedzinie technologii przyszłości są dla nas niezbędne. I aby z powodzeniem kształtować tę transformację, konsekwentnie inwestujemy w naszych pracowników, bo to właśnie ich zaangażowania i entuzjazmu potrzebujemy u boku w tym fascynującym czasie”.

Thomas Zwick, przewodniczący rady zakładowej fabryki Mercedes-Benz w Wörth dodaje: „Od dziesięcioleci nasz zakład w południowym Palatynacie przechodzi ciągłą przemianę, którą kształtujemy wspólnie! Dzięki nowym produktom powstają nowe profile zawodowe dla pracowników, a wraz z nimi nowe możliwości zawodowe. Naszym punktem oparcia jest solidna i przekonująca wizja przyszłości zakładu, którą uzgodniliśmy z kierownictwem firmy w 2021 roku!”.