Volvo FM Electric dla Grupy Amplus. Ten pierwszy elektryczny pojazd we flocie dostarczony zostanie w IV kwartale br.

Podpisanie umowy (od lewej): Michał Luberadzki, global account manager z Ekoenergetyka-Polska, Małgorzata Kulis, dyrektor zarządzająca Volvo Trucks Polska, Michał Solarz, prezes Amplus Logistic i Piotr Fengler, sales & distribution director Ekoenergetyka Polska (fot. Volvo Trucks Polska)

Przedstawiciele Grupy Amplus podpisali umowę o współpracy z Volvo Trucks Polska na dostarczenie pierwszego we flocie bezemisyjnego samochodu ciężarowego – modelu Volvo FM Electric. Przekazanie pojazdu planowane jest na IV kwartał 2023 r.

Misją Grupy Amplus jest produkcja i dystrybucja bezpiecznych, zdrowych i najlepszej jakości warzyw i owoców. W tym w celu realizowana jest strategia zrównoważonego rozwoju, która obejmuje obniżenie emisji dwutlenku węgla oraz strategia food print. Co za tym idzie, postanowiliśmy inwestować nie tylko w nowoczesne samochody niskoemisyjne, ale również w elektromobilność, czy pojazdy zeroemisyjne. Niestety, nie jesteśmy wstanie wymienić całej floty na elektryczne pojazdy z wiadomych przyczyn, natomiast stumilowa podróż zaczyna się od pierwszego kroku – dlatego też mamy nadzieję, że z czasem będzie to jeden z wielu setek pojazdów tego typu, które będą jeździły dla Grupy Amplus” – skomentował Michał Solarz, prezes Amplus Logistic.

Volvo FM Electric

Volvo FM przeznaczone jest do transportu załadunku o masie do 44 t, a na jednym ładowaniu może przejechać nawet 300 km. Pojazd może być zasilany podczas całonocnego ładowania w bazie (każda ciężarówka jest wyposażona w ładowarkę AC) jak i za pośrednictwem szybkiej ładowarki o dużej mocy na trasie (ładowanie prądem stałym). Możliwość wykorzystania “szybkich” ładowarek sprawia, że zasięg pojazdu można zwiększyć dzięki doładowywaniu baterii, choćby w przerwie na lunch.

Ekoenergetyka dostarczy spółce Amplus Logistic stację ładowania AXON Easy 120 kW z podwójnym złączem CCS i gniazdem AC oraz autorskim oprogramowaniem EOS OCPP System, które jest rozwiązaniem backendowym, służącym do monitorowania i zarządzania dowolną stacją ładowania zgodną z OCPP 1.6-J i OCPP 2.0.1. Przygotowana zostanie pełna dokumentacja techniczna i wsparcie w odbiorze przez Urząd Dozoru Technicznego.

Cieszymy się z zaufania, jakim obdarzyła nas spółka Amplus Logistic oraz z nawiązanego partnerstwa z Volvo Trucks. Jesteśmy przekonani, że nasze wspólne działania przyczynią się do szerszego rozwoju elektromobilności także w sektorze rolniczym, co będzie miało bezpośredni wpływ na wzmocnienie konkurencyjności polskich firm na rynku globalnym” – dodał Piotr Fengler, sales & distribution director Ekoenergetyka Polska.

Fot. Volvo Trucks Polska

Przekazanie pojazdu planowane jest na IV kwartał 2023 r. Spółka Siła Natury, zajmująca się produkcją ekologicznych warzyw kiszonych, wykorzysta bezemisyjny pojazd ciężarowy do transportu swoich wyrobów. Wykorzystanie Volvo FM Electric przyczyni się do realizacji strategii firmy, którą jest dostarczanie jak najbardziej ekologicznych, bezpiecznych dla konsumenta i środowiska naturalnego produktów.

“Bardzo cieszymy się z zamówionego przez Siła Natury pierwszego ciągnika siodłowego Volvo FM Electric. Ciężarowy transport elektryczny wjeżdża na polskie drogi a nasi wieloletni klienci decydują się na nasze rozwiązania. Wspólnie udowadniamy, że zelektryfikowany transport ciężki jest realnym rozwiązaniem już dziś. Wierzę, że zachęci to znacznie więcej lokalnych klientów do podjęcia pierwszego kroku na drodze do elektryfikacji. Zamówione FM Electric to jest efekt naszej wieloletniej współpracy ale też konsekwencji realizacji naszej strategii przez Volvo Trucks Polska” – podsumowała Małgorzata Kulis, dyrektor zarządzająca Volvo Trucks Polska.

Jednocześnie Grupa Amplus złożyła zamówienie na 5 kolejnych ciągników Volvo FH z technologią I-Save, pozwalającą na zmniejszenie zużycie paliwa podczas realizowanych tras, a tym samym niższą emisję CO2. Pięć nowo zamówionych ciągników siodłowych będzie finansowane w ramach leasingu fabrycznego Volvo Financial Services.

Fot. Volvo Trucks Polska