Licytacje WOŚP. Przejazd polewaczką, żuraw STAR na własność, bezcenne pamiątki Zlotu Jelcza, wizyta w Wieltonie czy przejazd kultowym „ogórkiem”?

Fot. MPK Wrocław

W tym roku 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy tradycyjnie odbywa się również w Internecie. Pomysłów na licytacje jest wiele – szczytny cel jest jeden! Zbiórka pieniędzy na wyposażenie szpitali w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń – i walkę z sepsą. Poniżej parę ciekawych aukcji branżowych.

STAR(y) ale jary żuraw MPK Wrocław
Wrocławskie MPK wystawiło Żuraw wypadkowy typu DS. 0125K na podwoziu STAR 266 do podnoszenia tramwajów. Wiele widział, ciężko pracował, miał na swoim haku niejeden tramwaj, a swoją służbę w MPK Wrocław rozpoczął w 1988 roku. Pojazd jest wciąż sprawny. Ponieważ większość jego pracy polegała na… czekaniu, aż coś się wydarzy, ma niewielki przebieg – zaledwie 75 779 km. Żurwa, który MPK wystawia na aukcję, jest zbudowany na solidnej podstawie – STARa 266. Przedsiębiorstwo „BUMAR–BEDES” w Bielsku Białej na potrzeby krajowych przewoźników w latach 80. opracowało typ specjalnego żurawia do podnoszenia taboru tramwajowego – typ DS. 0125K. Dobrze sprawdzał się przy podnoszeniu najpopularniejszych wagonów tramwajowych w Polsce typu 105, dlatego praktycznie wszystkie przedsiębiorstwa komunikacyjne używały, bądź nadal używają tego rodzaju sprzętu.

Link do aukcji: https://allegro.pl/oferta/star-y-ale-jary-dzwig-mpk-wroclaw-13135319519

Fot. MPK Wrocław
Fot. MPK Wrocław

Bezcenne pamiątki związane z Zakładami Samochodowymi Jelcz i Zlotem Jelcza oraz modele  Jelcz
Wojciech Połomski, wielki pasjonat historii pojazdów marki Jelcz i autor książek o tej marce, wystawił bezcenne przedmioty na tegoroczną licytację – wszystkie nagrody to jedna licytacja:

1. Pamiątkowy medal/monetę wybitą z okazji 45-lecia istnienia Zakładów Samochodowych Jelcz (1997 r.)
2. Plakat z 4 Zlotu Jelcza/Dwa Światy z podpisami zawodników i osób związanych z organizacją rajdu Jelcz-Rally. Plakat został podpisany podczas spotkania zorganizowanego 4 czerwca 2022 roku. Swoje podpisy złożyli na nim: Jan Kornicki, Tadeusz Gabryluk, Bronisław Krzewski, Ireneusz Skoreński, Włodzimierz Sztejnwald, Stanisław Strzelec, Wacław Bilicki, Marian Łącki, Stanisław Olszewski, Jerzy Mazur, Adam Piskozub, Grzegorz Chyła, Maciej P. Puchała oraz Jan Popiłko.
3. Medal 4 Zlotu Jelcza z sylwetkami samochodów rajdowych Jelcz, które otrzymały nr startowe: 4-czwarty Zlot Jelcza; 35-lecie utworzenia miasta Jelcz-Laskowice;  70-lecie powstania Jelczańskich Zakładów Samochodowych.
4. Kolejna nagroda to niespodzianka od firmy F.H.DAFFI. Osoba, która zwycięży w niniejszej licytacji otrzyma także specjalne zaproszenie na tegoroczny, jubileuszowy V Zlot Jelcza, który odbędzie się 3 czerwca 2023 roku w Jelczu-Laskowicach.
Licytacja odbywa się bezpośrednio pod postem, w komentarzach i trwa do 29 stycznia br. do godziny 20.00

Uwaga! Na profilu W.A.P Jelcz, również inne aukcje dla WOŚP – tu link do konta W.A.P Jelcz!

Fot. W.A.P Jelcz

Jak pieniądze trafią na konto WOŚP?
Wojciech Połomski przez swoje konto na Facebooku W.A.P Jelcz gra wspólnie ze Sztabem WOŚP nr 6534 z Jelcza-Laskowic: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jelcz-Laskowice

Po wygranej aukcji, osoby, które wylicytują bezcenne przedmioty, będą proszone o dokonanie wpłat na konto w/w sztabu: 60 1140 1010 6236 2023 0000 6534 – w tytule przelewu wpisując: WAP JELCZ Licytacja nr….
Oraz wysyłając w wiadomości prywatnej do W.A.P Jelcz kopii potwierdzenia dokonania przelewu oraz podania adresu do wysyłki wylicytowanych przedmiotów.
Do dzieła!
fot. WAP Jelcz
fot. WAP Jelcz

Przejazd po ulicach Warszawy zabytkową polewaczką marki Škoda
Firma Byś wystawiła na aukcje WOŚP przejazd zabytkową polewaczką marki Škoda 706 RTH, rocznik 1974. Pracownicy firmy Byś przywrócili jej dawny blask. To pojazd dokładnie taki jakie można zobaczyć w kultowych filmach Stanisława Barei. Takie polewaczki poruszały się między innymi po Warszawie lat 60-tych XX w., i przez kolejnych kilkadziesiąt lat.

Link do aukcji: https://allegro.pl/oferta/przejazd-zabytkowa-polewaczka-po-ulicach-warszawy-13097418967

Fot. Byś
Fot. Byś

Zwiedzanie Centrum Badawczo-Rozwojowego firmy Wielton, czyli centrum technologii producenta naczep
Zwycięzca aukcji będzie miał okazję zobaczyć jak materializują się koncepcje nowoczesnych rozwiązań transportowych, spędzając dzień w Dziale R&D Grupy Wielton. W programie pełnym wrażeń przewidziana jest między innymi: wizyta w Centrum Badawczo-Rozwojowym podczas badania prototypów, udział w testach naczep, poznanie procesów wdrażania nowych technologii.
W podziękowaniu za włączenie się w pomoc dla WOŚP, będzie również okazja na spotkanie i wspólny obiad z Mariuszem Golcem – CEO Grupy Wielton.

Link do aukcji: https://allegro.pl/oferta/zwiedzanie-dzialu-rnd-grupy-wielton-w-wieluniu-13160251105

Fot. Wielton
Fot. Wielton

Przejazdu unikalnym zabytkowym autobusem “Fredruś”
Przejazd rekreacyjnym “Fredrusiem”, dokładniej modelem Jelcz 272 MEX. Ten kultowy autobus “ogórek” nie ma dachu, jest to bowiem autobus-kabriolet. Od połowy lat 70. XX wieku turystyczny autobus uświetniał większość wydarzeń we Wrocławiu. Fredruś uczestniczył też w wielu wydarzeniach politycznych w latach 80. XX w. i w okresie transformacji ustrojowej. Ma więc wartość nie tylko jako zabytek techniki, ale też jako niemy świadek wydarzeń historycznych.

Link do aukcji: https://allegro.pl/oferta/poczuj-wiatr-we-wlosach-w-kultowym-ogorku-13143825550

Fot. Fundacja WOŚP
Fot. Fundacja WOŚP