Rocznica urodzin Berthy Benz

Fot. Daimler AG

W tym roku w maju przypadają aż dwie rocznice związane z żoną wynalazcy samochodu, Karla Benza: mija 170 lat od jej narodzin i 75 lat od jej śmierci. W czasie swojego życia Bertha Benz otrzymała szereg wyróżnień.

W styczniu 1886 roku Karl Benz złożył patent na swój trzykołowy pojazd silnikowy. Maszyna wzbudza jednak kilka zastrzeżeń i konstruktor nie otrzymuje żadnych zamówień. W związku z tym w sierpniu 1888 roku jego żona Bertha potajemnie udaje się ulepszonym, opatentowanym pojazdem w najdłuższą wówczas podróż samochodem na świecie: liczącą około 200 km, z Mannheim do Pforzheim i z powrotem.

Dzięki swojej legendarnej wyprawie demonstruje, jak niezawodne i proste jest użytkowanie pojazdu oraz że może on pokonywać znaczne odległości. Na trwałe wpływa to na rozwój samochodu oraz jego akceptację, rozwiewając wątpliwości potencjalnych nabywców, i stanowi znaczący wkład w powstanie firmy Benz.

Bertha Benz urodziła się 170 lat temu, 3 maja 1849 r. w Pforzheim, jako Bertha Ringer. W wieku 23 lat wyszła za Karla Benz i szybko stała się główną zwolenniczką jego zawodowych aktywności. Legendarna dalekobieżna podróż w sierpniu 1888 roku już za życia przyniosła Bercie Benz światową sławę. Kobieta zmarła 75 lat temu – 5 maja 1944 r. Jako pionierka mobilności otrzymała wiele wyróżnień, także pośmiertnych. Na przykład w 2016 r. trafiła do „Motoryzacyjnej galerii sław”.

Bertha Benz, 1870 (fot. Daimler AG)

 

Na YouTube’owym kanale firma Mercedes-Benz zaprezentowała krótkometrażowy film pt. „Bertha Benz: podróż, która zmieniła wszystko”.