Zielona Góra ma być ‘zielona’ nie tylko z nazwy – dostawy elektrycznych Solarisów Urbino 12 już za rok

Fot. Solaris

16 marca br. przedstawiciele Miejskiego Zakładu Komunikacji w Zielonej Górze oraz firmy Solaris podpisali umowę na zakup dostawę 8 elektrycznych autobusów Urbino 12 electric.

Zeroemisyjne pojazdy w standardowej, 12-metrowej długości wzbogacą ekologiczną komunikację miasta i zostaną dostosowane do systemów ładowania funkcjonujących już w Zielonej Górze: będą mogły być ładowane zarówno w zajezdni jak i na mieście. Nowe autobusy pojawią się na ulicach miasta w przeciągu roku od podpisania umowy.

„Biorąc pod uwagę zieloną rewolucję w komunikacji miejskiej, jesteśmy pionierami wśród polskich miast. Nowoczesny i ekologiczny transport zbiorowy to jedyny słuszny wybór. Konsekwentnie podążamy w raz obranym kierunku. Zielona Góra ma być ‘zielona’ nie tylko z nazwy” – powiedział Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry.

Tego samego dnia podpisano również umowę na dostawę 4 bezemisyjnych elektrycznych autobusów Mercedes-Benz eCitaro. Więcej w tym linku.

Jednostką napędową Solarisów Urbino 12 electric dla Zielonej Góry są dwa silniki elektryczne, zintegrowane z osią napędową. Energia potrzebna do ich napędzania będzie magazynowana w bateriach High Power, pozwalających na doraźne, trwające kilkanaście minut ładowanie pomiędzy kolejnymi kursami. Pojazdy będą mogły być ładowane na dwa sposoby: na zajezdni, poprzez stacjonarne ładowarki z wejściem plug-in oraz na mieście, poprzez pantograf odwrócony, umieszczony na maszcie i opuszczany na szyny umiejscowione w tylnej części pojazdu.

Dla pasażerów udostępnionych będzie 30 miejsc siedzących, w tym 10 z niskiej podłogi. Przestrzeń będzie klimatyzowana, wyposażona w biletomaty, a do dyspozycji podróżujących będą również ładowarki USB. Dodatkowo, w pojazdach zostaną umieszczone defibrylatory, urządzenia do ratowania życia w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca.

Kilka miesięcy temu, na przełomie października i listopada 2021 r., w Zielonej Górze testowany był elektryczny autobus przegubowy Urbino 18 electric. W poprzednich latach miasto mogło się również przekonać o zaletach modeli 8,9- i 12-metrowych. Zielona Góra to nowy klient w elektrycznym portfolio firmy: dotychczas Solaris dostarczył – tylko w Polsce – już ponad 500 bezemisyjnych e-busów do 36 miast.

Od lewej: Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry, Andrzej Sienkiewicz, dyrektor sprzedaży kraj, Solaris, Waldemar Wlazło, dyrektor sprzedaży regionu południowo-zachodniego – kraj, Solaris (fot. B. Mirosawski)