[Aktualizacja] Volkswagen wstrzymuje produkcję w fabrykach w Poznaniu i we Wrześni. Powodem zakłócenie w łańcuchu dostaw

Fot. Volkswagen

Wybuch wojny na Ukrainie zakłócił łańcuchy dostaw wielu firm, w tym również fabryk Volkswagen Poznań w Poznaniu (VW Caddy, VW Transporter) i we Wrześni (VW Crafter, MAN TGE). Niedobory materiałów do produkcji w polskich fabrykach dotyczą między innymi wiązek elektrycznych produkowanych na Ukrainie. Oba zakłady od 10 marca br. czasowo wstrzymają produkcję.

Sztaby kryzysowe koncernu VW pracują nad znalezieniem alternatywnych źródeł zaopatrzenia. Volkswagen Poznań we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem włącza się w ogólnopolską akcję pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy.

Chciałbym szczególnie mocno podkreślić, że pomimo zaistniałej sytuacji, nasza Grupa i spółka Volkswagen Poznań chce udzielać pomocy wszędzie tam, gdzie jest to możliwe i pomagać ofiarom wojny, która jest pogwałceniem prawa międzynarodowego. Wojna na Ukrainie bulwersuje nas wszystkich. Jesteśmy głęboko wstrząśnięci i poruszeni dramatami ludzkimi, jakie rozgrywają się na naszych oczach i zapewniamy o naszym wsparciu w tym trudnym czasie” – mówi Dietmar Mnich, prezes zarządu Volkswagen Poznań sp. z o.o. i dodaje „Jednocześnie, natychmiast po wybuchu działań wojennych, na poziomie koncernu, ale też bezpośrednio w Volkswagen Poznań powołaliśmy zespoły kryzysowe, które na bieżąco określają możliwe skutki wojny dla naszej działalności biznesowej i prowadzą wszelkie działania, by przerwa w produkcji była jak najkrótsza”.

Już w pierwszych dniach konfliktu zarząd grupy podjął decyzję o przekazaniu miliona euro na pomoc doraźną organizowaną przez UN Refugee Aid i UN Refugee Agency (UNHCR). Również spółka Volkswagen Poznań włącza się w działania niosące pomoc uchodźcom i nawiązała już bliską współpracę z Polskim Czerwonym Krzyżem.

[Aktualizacja z dnia 28.03.2022 r.]

Oba zakłady Volkswagen Poznań, po ponad dwutygodniowej przerwie związanej z niedoborami podzespołów, wznowiły produkcję. Powodem przestoju były zakłócenia w łańcuchu dostaw zaistniałe po inwazji Rosji na Ukrainę.

28 marca br. ponownie ruszyła produkcja zarówno w zakładzie w Poznaniu, w którym wytwarzane są Volkswageny Caddy oraz model T6.1, jak i w zakładzie we Wrześni, produkującym Volkswageny Crafter i MAN TGE w tym pojazdy elektryczne.
10 marca br. byliśmy zmuszeni czasowo zatrzymać produkcję w naszych zakładach, co było związane z niedoborami m.in. produkowanych na Ukrainie wiązek elektrycznych. Dzisiaj produkcja została wznowiona, jednak cały czas sytuacja jest bardzo dynamiczna” – mówi Dietmar Mnich, prezes zarządu Volkswagen Poznań.

Fot. VW