Goodyear Blimp: potężny sterowiec Zeppelin w barwach Goodyear lata nad Wrocławiem

Fot. K.Biskupska

Od 30 lipca do 2 sierpnia br. potężny sterowiec Goodyear Blimp wypełniony helem lata nad Wrocławiem. Stacjonuje na podwrocławskim lotnisku Aeroklubu Wrocławskiego w Szymanowie. Stolica Dolnego Śląska jest jedynym miastem w Polsce, gdzie ambasador marki Goodyear zawitał w trakcie swojej europejskiej trasy.

Fot. K.Biskupska

Latający nad Europą sterowiec Goodyear Blimp to półsztywny Zeppelin NT, o długości 75 m, prawie 18 m wysokości i niemal 20 m szerokości. Może poruszać się z maksymalną prędkością 125 km/h, a jego max zasięg to 1000 km. Napędzają go trzy 200-konne 4-cylindrowe silniki. Sterowiec jest imponująco zwrotny – może nawet obracać się wokół własnej osi podczas lotu. Może też startować i lądować w pionie oraz zawisnąć w powietrzu.

Jak utrzymuje się na ziemi? Pomocą służy 4-osiowy MAN TGS z zabudową będącą masztem i jednocześnie stacją dokującą dla sterowca (w tym linku piszemy więcej).

Gondola, czyli przedział pasażerski może zabrać 14 osób. Na pokładzie jest dwóch pilotów – jednym z nich we Wrocławiu jest kobieta, pierwsza w historii pilotująca sterowiec. „Co ciekawe pilotów sterowców jest mniej niż astronautów. Jest to elitarna grupa, a to też ze względu na szeroką wiedzę nie tylko z zakresu lotnictwa, ale i mechaniki płynów” – opowiada Paweł Jezierski, szef działu PR marki Goodyear w Polsce.

Oznaczony charakterystycznym niebiesko-żółtym logo marki, ten rozpoznawalny ambasador Goodyear jest widoczny w przestworzach od 1910 r. Jest wykorzystywany do relacjonowania z powietrza najważniejszych imprez sportowych, w tym 24-godzinnego wyścigu Le Mans. Dlatego podczas planowania trasy sterowca, kierowano się terminarzem imprez motorsportowych, w których Goodyear jest m.in. dostawcą opon. Na trasie tournée sterowca po Europie znajdują się takie miasta jak Londyn, Mediolan, Lublana, Praga, Wrocław czy Kopenhaga (poniżej pełna trasa przelotu wraz z listą imprez).

Fot. K.Biskupska

Pasja odkrywania to istotny aspekt marki Goodyear. Po spektakularnym powrocie na europejskie niebo w 2020 r., w tym sezonie sterowiec Goodyear poleci do większej liczby miast i odwiedzi więcej wydarzeń, mijając po drodze światowej sławy zabytki. Loty w Niemczech, Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Polsce, Danii i Słowenii będą wspierały ducha Goodyear wyrażonego hasłem Go Further” – dodaje Piotr Nagalski, dyrektor marketingu Goodyear w Europie.

Fot. K.Biskupska

2 sierpnia sterowiec zakończy swoją wizytę w Polsce. Przelatując m.in. nad Lubinem, Głogowem i Zieloną Górą uda się do Niemiec i dalej do Kopenhagi, gdzie będzie towarzyszył wyścigom Pure ETCR, czyli pierwszej na świecie serii wyścigów w pełni elektrycznych samochodów turystycznych. Blimp pojawi się także podczas legendarnego 24-godzinnego wyścigu na torze Le Mans we Francji, gdzie zapewni telewizyjną relację z powietrza.

Fot. K.Biskupska

Pełna trasa przelotu sterowca Goodyear Blimp w 2021

Data Miasto/ wydarzenie Mijane miasta
5 czerwca WTCR Nürburgring 3 czerwca

Friedrichshafen, Stuttgart, Mannheim, Wiesbaden, Koblenz, Bonn

26 – 30 czerwca Londyn i BTCC na Brands Hatch 24 – 25 czerwca

Friedrichshafen, Bonn, Aachen, Waterloo, Kortrijk, Calais, Folkestone, Ashford, Rochester

16 – 18 lipca Mediolan i 6-godzinny wyścig na torze Monza (WEC) 13 – 15 lipca

Friedrichshafen, Bazylea, Besançon, Dole, Chalons-sur-Saône, Lyon, Valence, Avignon, Nîmes, Marsylia, Cannes, Monaco, Genua

21 lipca Lublana 20 lipca

Werona, Padwa, Wenecja, Triest

22-23 lipca

Graz, Wiener Neustadt, Wels, Monachium, Memmingen

31 lipca – 2 sierpnia Wrocław 29-30 lipca

Memminger, Augsburg, Regensburg, Pilzno, Praga, Trutnow

6 – 8 sierpnia Kopenhaga i PURE ETCR 3-4 sierpnia

Frankfurt nad Odrą, Berlin, Schwerin, Lubeka, Fehmarn

9-10 sierpnia

Fehmarn, Lubeka, Hamburg, Hildesheim, Kassel, Frankfurt, Mannheim, Stuttgart

20 – 22 sierpnia 24-godzinny wyścig Le Mans (WEC) 18 – 19 sierpnia

Friedrichshafen, Basel, Besançon, Dole, Chalons-sur-Saône, Sancerre, Orléans