Już jest! Inteligentny e-samochód SmartVan IoT poprawiający wydajność transportu

Integracja transportu towarowego i logistyki miejskiej w internecie rzeczy otwiera nowe możliwości rozwoju flot oraz budowania inteligentnych łańcuchów dostaw (fot. EV Fleet)

Jak wiadomo aktualnymi potrzebami dystrybucji miejskiej są takie rozwiązania logistyczno-transportowe, które umożliwiają przewożenie większej ilości towarów przy użyciu mniejszej liczby pojazdów i tym samym wykonaniu mniejszej ilości kursów. Spółka EV Fleet wdraża właśnie rozwiązanie poprawiające wydajność transportu w kwestii tzw. „wąskich gardeł” w obszarach miejskich.

Rozwiązaniem odpowiadającym na tak sprecyzowane potrzeby jest SmartVan IoT – demonstrator technologii zbudowany na bazie elektrycznego samochodu dostawczego Mercedes-Benz eSprinter. Pojazd wyposażony jest w silnik o mocy 85 kW i cztery baterie trakcyjne o łącznej pojemności 47 kWh gwarantujące zasięg na poziomie 160 km. Niewątpliwy plusem eSprintera jest fakt, że przy ładowaniu z ładowarki o mocy 80 kW – naładowanie akumulatorów do 80% zajmuje ok. 30 min.

źródło: EV Fleet

SmartVan IoT to samochód inteligentny, dysponującym własnym systemem operacyjnym, pozwalającym na pełną integrację z systemami klientów. Został wyposażony w wiele dodatkowych urządzeń, a dane generowane przez pojazd będą zbierane przez zespół EV Fleet i posłużą do przygotowania analiz, niezbędnych do optymalizacji procesów logistycznych w dystrybucji miejskiej.

źródło: EV Fleet
Fot. EV Fleet

Najbardziej innowacyjnym rozwiązaniem wdrożonym w SmartVan IoT jest system MATRIX-3D RFID Identification System, zaprojektowany i wykonany przez EV Fleet we współpracy z kluczowymi partnerami projektu. Oprogramowanie pozwala na wizualizację specjalnie zaprojektowanej przestrzeni ładunkowej samochodu – wirtualnie generowany jest w ładowni pojazdu zbiór dokładnie oznaczonych miejsc transportowych ułożonych w formie przestrzennej macierzy.

Oprogramowanie pozwala również na odwzorowanie dowolnej, istniejącej realnie przestrzeni ładunkowej w każdym typie pojazdu oraz identyfikację dowolnego obiektu oznaczonego w technologii RFID. Wykorzystanie możliwości systemu MATRIX-3D RFID pozwoli na zmniejszenie liczby pojazdów wymaganych do przewiezienia określonej masy towarowej, co wpłynie na zwiększenie poziomu mobilności w obszarach miejskich i ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Integralnym elementem jest system identyfikacji wizyjnej składający się z dwóch kamer. Pozwala to na pełen monitoring przestrzeni wokół miejsc załadunkowych i dodatkową identyfikację realizowanych dostaw. Dodatkowo rozwiązanie jest wspierane przez system antynapadowy obsługiwany przez firmę ochroniarską.

Fot. EV Fleet

MATRIX-3D RFID Identification System jest kompatybilny z SmartPackaging IoT – rozwiązaniem działającym w oparciu o technologię RFID i również zaimplementowanym w demonstratorze technologii SmartVan IoT. SmartPackaging IoT pozwala na optymalizację przestrzeni ładunkowej, identyfikację zleceń, skrócenie czasu dostawy.

Ładownia inna niż wszystkie
Dzięki zabudowie izotermicznej wykonanej przez firmę Autoizolacja, SmartVan IoT może przewozić produkty w temperaturze kontrolowanej – ładownia została podzielona na dwie sekcje – aktywną i pasywną. Sekcja aktywna wyposażona jest w agregat chłodniczy firmy Dometic zasilany przez zestaw dodatkowych akumulatorów. Działanie systemu chłodzenia wspiera 5 paneli fotowoltaicznych ActiveSol generujących maksymalną moc 605 W. Zasilanie agregatu zaprojektowano tak, aby pracował on w sposób ciągły przez minimum 8 godzin.

Sekcja aktywna (fot. EV Fleet)
Działanie systemu chłodzenia wspiera 5 paneli fotowoltaicznych ActiveSol umieszczonych na dachu pojazdu, generujących maksymalną moc 605 W (fot. EV Fleet)

W sekcji pasywnej przewożone są produkty w specjalnych pojemnikach izolowanych wchodzących w skład systemu SmartPackaging IoT. Pomiar temperatury odbywa się poprzez umieszczone w pojemnikach czujniki temperatury wykonane w technologii RFID. Odczyt temperatury następuje za pośrednictwem specjalnej aplikacji działającej na telefonie komórkowym lub automatycznie przez system identyfikacji MATRIX-3D RFID Identification System.

Sekcja pasywna (fot. EV Fleet)

Z informacjami na bieżąco
W kabinie można śledzić parametry pracy systemów zabudowy oraz odczytu danych generowanych przez pojazd. Do dyspozycji załogi znajdują się dwa tablety. Główny tablet z dołączaną klawiaturą, jako podstawowe narzędzie kierowcy odpowiada za obsługę funkcji logistycznych, związanych m.in. z działaniem sytemu MATRIX-3D RFID Identification System i nawigacji. Drugi służy do wizualizacji w czasie rzeczywistym parametrów eksploatacyjnych pojazdu i jego wyposażenia. Za zewnętrzną transmisję danych odpowiada moduł telematyczny Ituran komunikujący się ze swoją globalną platformą, na której działa firmowy system EV Fleet.

Fot. EV Fleet

SmartVan IoT to pojazd wyposażony w rozwiązania pozwalające na prowadzenie zaawansowanych projektów pilotażowych z klientami planującymi zmiany zarówno w swoich obecnych modelach biznesowych, jak i wdrożenie nowych rozwiązań jako bazy do wejścia w obszar cyfryzacji procesów związanych z transportem, dystrybucją miejską towarów jak również budowaniem inteligentnych łańcuchów dostaw. Dane zbierane, analizowane i udostępniane przez SmartVan IoT pomogą przyspieszyć i zoptymalizować tę transformację.

Fot. EV Fleet

O spółce EV Fleet
EV Fleet Sp. Z o.o. jest spółką technologiczną, której celem jest stworzenie przedsiębiorstwa działającego na rynkach międzynarodowych, dostarczającego kompleksowe rozwiązania z obszaru logistyki miejskiej (City Logistic) z wykorzystaniem transportu opartego o paliwa i napędy alternatywne. Łącząc bogate doświadczenie, wiedzę biznesową i technologiczną zespołu, spółka kreuje nowe trendy w logistyce miejskiej oraz zarządzaniu flotą. Zapisana w DNA spółki innowacyjność pozwala wprowadzać postęp w dziedzinie dystrybucji miejskiej z maksymalnym poszanowaniem środowiska naturalnego, bezpieczeństwa i oszczędności energii w gospodarce rynkowej.