Debiut Solarisa w Opolu

Fot. Solaris

Firma Solaris Bus & Coach pozyskała zamówienie na dostawę 10 autobusów Solaris Urbino 12 dla miasta Opole. Zgodnie z podpisaną umową o wartości przekraczającej 12 milionów zł, nowe pojazdy zostaną dostarczone Miejskiemu Zakładowi Komunikacyjnemu w Opolu w ciągu 300 dni od złożenia podpisów.

Zamówione przez Urząd Miasta całkowicie niskopodłogowe, dwunastometrowe pojazdy zabiorą na pokład jednorazowo przynajmniej 85 pasażerów, w tym 26 na miejscach siedzących. Efektywną wymianę pasażerską zapewnią trzy pary podwójnych drzwi. Aby dodatkowo ułatwić zajęcie miejsc osobom podróżującym na wózkach inwalidzkich lub z wózkami dziecięcymi, w drugich drzwiach znajdzie się rozkładana rampa, a kierowca będzie miał ponadto możliwość skorzystania z „przyklęku” opuszczającego prawą stronę autobusu aż o 7 centymetrów.

Dla zapewnienia komfortu przejazdu pasażerom, producent wyposaży autobusy m.in. w wydajny układ klimatyzacji oraz gniazda USB, dzięki którym będą oni mogli naładować swoje urządzenia mobilne. W zamówionych Urbino 12 nie zabraknie także rozbudowanego systemu informacji pasażerskiej oraz cyfrowego monitoringu wizyjnego.

Producent z Bolechowa dużą wagę przykłada do kwestii bezpieczeństwa produkowanych autobusów. Nie inaczej jest w przypadku zamówienia złożonego przez Miasto Opole. Dostarczone Solarisy posiadać będą m.in. system przeciwpożarowy z wizualną i dźwiękową sygnalizacją w kabinie kierowcy. Całość zewnętrznego oraz wewnętrznego oświetlenia wykonana będzie w technologii LED.

Jeśli chodzi o miejsce pracy kierowców przewoźnik zdecydował się na przeszkloną kabinę typu zamkniętego wyposażoną m. in. w lodówkę. Do napędu nowoczesnych autobusów z Bolechowa polski producent przeznaczy dynamiczny silnik o mocy 300 KM, spełniający rygorystyczne normy czystości spalin Euro VI, z którym współpracować będzie automatyczna skrzynia biegów.

Jednostka napędowa wyposażona będzie w tzw. funkcję „zimnego startu”, ułatwiającą rozruch przy temperaturach sięgających -20°C. Zamówione pojazdy będą pierwszymi wyprodukowanymi w fabryce w Bolechowie dla Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Opolu.