Pierwsze Solarisy Urbino 12 wjadą na ulice chorwackiego Dubrovnika w poł. 2020 r.

Fot. Solaris Urbino 12 (fot. Solaris Bus&Coach SA)

Chorwacki przewoźnik Libertas Dubrovnik d.o.o. złożył zamówienie na 11 ekologicznych miejskich Solarisów Urbino 12 (model ze zdjęcia) na łączną kwotę blisko 2,5 miliona euro. Polski producent – Solaris Bus & Coach S.A. – dostarczy je w połowie 2020 r., co pomoże miastu Dubrovnik uporać się ze wzmożonym ruchem pasażerskim w szczycie sezonu turystycznego.

Warto zauważyć, że to pierwsze autobusy miejskie z rodziny Urbino, które będą jeździć w Chorwacji. Do tej pory po drogach tego kraju podróżuje jeden pojazd z Bolechowa – międzymiastowy Solaris InterUrbino 12,8 – dostarczony w 2014 r. do miasta Karlovac.

Jak będą wyposażone zamówione autobusy?

Polski producent wyposaży zamówione autobusy w oszczędne i ekologiczne silniki o mocy 270 kW,
spełniające surowe normy czystości spalin Euro 6D. Układ napędowy uzupełni automatyczna
skrzynia biegów z programem economy, pozwalającym na wydatne zredukowanie zużycia paliwa.
Model ten pomieści 85 pasażerów, w tym 24 zajmie miejsca siedzące. Wszystkim podróżnym komfort jazdy zapewni wydajny układ klimatyzacji całopojazdowej. Nie zabraknie także systemu informacji pasażerskiej, w skład którego wejdą m.in. wewnętrzne monitory LED. Zgodnie z oczekiwaniami zamawiającego, nowoczesne Solarisy Urbino 12 wyposażone zostaną także w system monitoringu wizyjnego, obejmującego zarówno kamery obserwujące przestrzeń pasażerską, jak i drogę przed autobusem. Autobusy będą objęte 4-letnią gwarancją.

Fot. Solaris Urbino 12 (fot. Solaris Bus&Coach SA)