Pierwsza w Polsce Scania 770S z najmocniejszym silnikiem V8 kupiona przez Kacpi Logistic

fot. Scania Polska

Silnik Scania V8 nowej generacji o mocy 770 KM i momencie 3700 Nm, to najmocniejszy obecnie produkowany seryjnie silnik do pojazdów ciężarowych. Pierwszy w Polsce pojazd z silnikiem tej mocy dołączył do floty firmy Kacpi Logistic.

Nowy model 770S w konfiguracji osi 6×2, wydany w serwisie Scania w Olsztynie ma pełne zawieszenie pneumatyczne. Dodatkowe elementy wyposażenia pojazdu to m.in.: skórzane wykończenia wnętrza z motywem V8, siodło przesuwne sterowane z kabiny (jednostka BCI), pełny pakiet malowania z osłonami bocznymi, podgrzewana przednia szyba, czy kamera boczna 180°.

Kacpi Logistic to wieloletni klient szwedzkiego producenta – we flocie firmy jeżdżą pojazdy marki Scania z silnikami o mocy 450, 500, 520, 580, 650 oraz 730 KM w bogatym wyposażeniu. Firma wykonuje usługi transportowe na terenie Skandynawii oraz Europy Zachodniej i Wschodniej.
Zdecydowaliśmy się na wybór pojazdu z silnikiem Scania V8 o najwyższej dostępnej na rynku mocy, ponieważ stale podnosimy efektywność naszego transportu. Co więcej, wyższa wydajność transportu, to wyższe przychody i wyższa wartość przy odsprzedaży. Współpracujemy z firmą Scania od dłuższego czasu. Silniki Scania V8 o mocy 730 KM okazały się strzałem w dziesiątkę. Zapas mocy pod pełnym obciążeniem przekłada się na czas przejazdu przy niskim zużyciu paliwa. Wierzymy, że nowy silnik o mocy 770 KM zaskoczy nas jeszcze milej i w naszej flocie pojawi się więcej mruczących V8” – skomentował Łukasz Kusik, właściciel Kacpi Logistic.

Paweł Paluch, dyrektor ds. marketingu i komunikacji Scania Polska dodał: “Większa moc pozwala na zwiększenie wydajności transportu, zwłaszcza w krajach w których dozwolone jest wykorzystywanie zestawów o większych wymiarach i masach całkowitych, w tym w Skandynawii Dzięki większej ładowności kalkulacja emisji CO2 na tonę jest korzystna, a ponadto pojazdy Scania V8 można eksploatować, używając biopaliw, co doskonale wpisuje się w strategię zrównoważonego transportu Scania”.

fot. Scania Polska

Najwyższa moc w historii
Nowy silnik Scania V8 DC16 123 o ogromnej mocy 770 KM zastępuje poprzednią topową jednostkę o mocy 730 KM. Opiera się on na tej samej, uprzednio zmodernizowanej platformie, co reszta nowej gamy V8. Nowe silniki V8 oferują nie tylko rekordową moc, lecz także niższe zużycie paliwa. Gdy do układu napędowego włączona zostanie nowa skrzynia biegów G33, łączne oszczędności mogą w odpowiednich warunkach sięgać do 6%. Należy tu wymienić – zapewniane przez ponad 70 nowych części – zmniejszone opory wewnętrzne, wyższy stopień sprężania, ulepszony system oczyszczania spalin oraz nowy system zarządzania silnikiem (EMS).
Silnik ten ma układ oczyszczania spalin oparty wyłącznie na SCR, solidną turbosprężarkę o stałej geometrii i taki sam rodzaj jednoczęściowych kolektorów wydechowych, co pozostałe trzy silniki V8.