Grupa Volvo i Isuzu Motors zawierają strategiczny sojusz. Japoński producent UD Trucks sprzedany

Fot. UD Trucks

Grupa Volvo i Isuzu Motors tworzą strategiczny sojusz w segmencie pojazdów użytkowych. Podpisane umowy obejmują przejęcie należącej do Grupy Volvo firmy UD Trucks, japońskiego producenta pojazdów ciężarowych, przez Isuzu Motor.

Długoterminowy sojusz między Volvo Group i Isuzu Motors obejmie między innymi:
• Nawiązanie partnerstwa technologicznego, które obejmie m.in. wspólne opracowanie przez Isuzu Motors i UD Trucks modeli samochodów ciężarowych o średniej i dużej ładowności przeznaczonych na rynek japoński i inne rynki azjatyckie, z wykorzystaniem m.in. technologii Grupy Volvo.
• Współpraca dotycząca nowych technologii, takich jak jazda autonomiczna, łączność oraz średnie i ciężkie pojazdy elektryczne.
• Wzmocnienie współpracy w zakresie ciężkich samochodów ciężarowych dla UD Trucks i Isuzu Motors w Japonii i na rynkach międzynarodowych. Obie firmy uzgodnią warunki dostaw niektórych wariantów ciężarówek od UD Trucks do Isuzu Motors od 2022 r. Aby zapewnić płynną kontynuację działalności, Grupa Volvo będzie świadczyć przejściowe usługi dla UD Trucks, a także dostarczać komponenty do UD Trucks.
• Poszukiwanie dalszych możliwości jeszcze szerszej i głębszej współpracy w różnych obszarach geograficznych i liniach produktów dla przyszłych miejskich rozwiązań logistycznych. Isuzu Motors jest jednym ze światowych liderów w segmencie lekkich i średnich ciężarówek o masie od 3,5 do 15 t, w 2019 r. wyprodukowało 252 000 pojazdów.

Grupa Volvo i Isuzu Motors utworzą wspólne biuro Joint Alliance Office z obiektami w Japonii i Szwecji, które będzie nadzorowane przez zarząd składający się z prezesa Isuzu Motors, dyrektora generalnego Volvo Group i innych kluczowych menedżerów z obu grup.
Istnieje wielka komplementarność między Volvo Group i Isuzu Motors zarówno z perspektywy geograficznej, jak produktowej. Obie firmy podpisały umowę ramową sojuszu na co najmniej 20 lat, aby zająć się możliwościami i wyzwaniami branży logistycznej przyszłości, maksymalizując wartość i korzyści zarówno dla klientów, jak i dla społeczeństwa.

Uzgodniona cena zakupu UD Trucks w ujęciu gotówkowym i wolnym od zadłużenia wynosi 243 mld jenów (ok. 2 mld euro), którą otrzyma Grupa Volvo po zamknięciu transakcji. Ponadto umowa obejmuje przychody, w ramach których ma zostać wypłacona dodatkowa kwota do 15 mld jenów (ok. 123 mln euro) w zależności od poziomu sprzedaży UD Trucks w latach 2021–2023. Przychody UD Trucks za ostatnie 12 miesięcy (lipiec 2019 – czerwiec 2020) wyniosły 278 miliardów jenów (ok. 2,28 mld euro). Działalność ta miała nieznacznie pozytywny wpływ na dochody operacyjne Grupy Volvo w tym samym okresie. Oczekuje się, że w momencie zamknięcia transakcja wywrze pozytywny wpływ na dochody operacyjne Grupy Volvo i zwiększy przychody netto Grupy Volvo w dziale Industrial o około 1,9 mld euro (20 mld SEK). Zamknięcie transakcji planowane jest w pierwszej połowie 2021 roku. Transakcja podlega określonym warunkom, w tym uzyskaniu zgody organów regulacyjnych.