Nowy pojazd strażacki Rosenbauer RT z elektrycznym napędem Volvo Penta

Samochód strażacki Rosenbauer RT (Revolutionary Technology) ma napęd elektryczny opracowany przez Volvo Penta (fot. Rosenbauer)

Nowy pojazd strażacki Rosenbauer RT („Revolutionary Technology”) wyposażono w elektryczny układ napędowy od Volvo Penta, co oznacza zerową emisję spalin i znacznie obniżony poziom hałasu.

Dzięki elektrycznemu układowi napędowemu od Volvo Penta pojazd Rosenbauer RT cechować się będzie również wysoką ergonomią obsługi, funkcjonalnością i bezpieczeństwem, a także ze względu na uproszczenie konstrukcji układu napędowego, mieć będzie dużą ładowność, kompaktowe wymiary i wysoką zwrotność. Pojazd przechodzi obecnie intensywne testy i jeszcze w tym roku rozpocznie testową eksploatację w jednostkach straży pożarnej w Berlinie, Amsterdamie i Dubaju.

Technologia Volvo
Elektryczny układ napędowy Volvo Penta zastosowany w modelu Rosenbauer RT wykorzystuje silniki elektryczne napędzające każdą z osi, a system magazynowania energii został zaprojektowany tak, aby umożliwić jazdę z napędem elektrycznym i wystarczająco dużo czasu na operację w miejscu akcji ratowniczej. Ponadto, pojazd ma zapasowy silnik wysokoprężny na pokładzie, na wypadek gdyby podróż lub eksploatacja trwała dłużej niż oczekiwano.

Strażacy odpowiadający na wezwanie potrzebują pojazdu zdolnego do rozwijania dużej prędkości, szybkiego przyspieszenia, gwałtownego hamowania i zwrotności. Elektryczny układ napędowy dostarczony przez Volvo Penta w połączeniu z niezależnym zawieszeniem i hydropneumatycznym podwoziem modelu RT zapewni wysoki standard bezpieczeństwa i doskonałe osiągi.

Volvo Penta, będąc częścią Grupy Volvo, wykorzystało sprawdzone rozwiązania i kompetencje Volvo Trucks i Volvo Buses i dostosowało je do wymagań wydajnościowych dla aplikacji straży pożarnej.

Rosenbauer RT stanowi rozwinięcie koncepcyjnego modelu CFT (fot. Rosenbauer)