Co zmieniono w Minetruck MT65 – ciężarówce kopalnianej o największej ładowności?

Epiroc Minetruck MT65 – wywrotka o największej na świecie ładowności w grupie kopalnianych pojazdów podziemnych (fot. Epiroc)

W 2016 r. firma Epiroc wprowadziła na rynek Minetruck MT65 – podziemną ciężarówkę o największej na świecie ładowności 65 t. Ostatnio wprowadzone zostały ulepszenia w tym modelu.

Nowy silnik ma znacznie obniżony poziom emisji toksycznych składników spalin. Najnowsze silniki Epiroc spełniają wymagania Tier 4 Final / Stage 5 i są certyfikowane na zgodność z normami północnoamerykańskimi CANMET (Kanada) i MSHA (USA). Emisja tlenków azotu została zredukowana o 45%, a cząstek stałych o 80% w porównaniu do poprzedniego silnika poziomu Tier2. Niższe emisje poprawiają środowisko pracy i zmniejszają potrzebę wentylacji, co z kolei prowadzi do niższych kosztów operacyjnych i mniejszego wpływu na środowisko.

Kolejną nowością w Minetruck MT65 jest opcjonalna nowa skrzynia samowyładowcza typu Ejector przeznaczona do kompaktowych zastosowań w ograniczonych przestrzeniach. Ta modułowa konstrukcja jest specjalnym rozwiązaniem mocowanym do ramy nośnej, co pozwala w razie potrzeby na łatwą zamianę standardowych skrzyń ładunkowych na inne skrzynie samowyładowcze Ejector.

Dodatkowy wyświetlacz z pomiarem masy ładunku można umieścić w oknie kabiny tak, aby operator ładowarki mógł za każdym razem upewnić się, że pojazd jest całkowicie załadowany. Pomoże to nie tylko wykorzystać maksymalnie ładowność, ale także zminimalizuje ryzyko przeładowania i przekroczenia objętości skrzyni ładunkowej. Informacje te można również monitorować za pomocą sprawdzonego systemu telematycznego EpirocCertiq. Certiq monitoruje i rejestruje najważniejsze informacje o maszynie, co pomaga zarówno zwiększyć wydajność, jak i zmniejszyć niepotrzebne zużycie.