Podsumowanie 2019 roku w Grupie Raben w Polsce

W 2019 r. flota operatora wzbogaciła się o 10 ciągników Mercedes-Benz Actros wyposażonych w innowacyjną technologię, m.in. kamery MirrorCam i asystenta martwego pola (fot. Mercedes-Benz Polska)

Grupa Raben zamknęła 2019 r. wzrostem przychodów, z wynikiem przekraczającym 1,2 mld euro, a do listy sukcesów może dopisać rozwój europejskiej sieci logistycznej oraz połączeń z Niemcami. Przypieczętowaniem osiągnięć biznesowych są liczne nagrody, przyznane zarówno firmie, jak i jej przedstawicielom.

Grupa Raben może uznać miniony rok za udany: zrealizowała plany budżetowe, osiągając przychody na poziomie 1,25 mld euro, co stanowi wzrost o ponad 8% rok do roku. Wśród głównych branż obsługiwanych przez grupę w 2019 r. znalazły się: żywność (27%), technologie konsumenckie (21%), automotive (20%), retail (12%) chemia (11%) oraz FMCG non-food (9%).

Raben w Polsce

Spółka Raben Transport w 2019 r. wygenerowała rekordowy przychód. Również największa spółka Raben Logistics Polska, może się pochwalić znakomitymi osiągnięciami. Wskaźnik lojalności klientów NPS wyniósł 80%, zaś wskaźnik satysfakcji CSI aż 82%.

W maju oddano do użytku nowoczesną halę magazynową o powierzchni 21 tys. m² w Robakowie pod Poznaniem. Dzięki temu Grupa Raben w Centrum Logistycznym w Gądkach użytkuje już 120 tys. m2 powierzchni magazynowej, z możliwością składowania 185 tys. palet, prawie 18 tys. m2 powierzchni przeładunkowej (cross-dock) oraz 5 tys. m2 powierzchni produkcyjnej. Nowy obiekt przeznaczony jest także do realizacji projektów co-packingowych. Kilka tygodni później został otwarty oddział Raben w Kielcach, który przejął pracę lokalizacji w pobliskich Starachowicach. Nowoczesny, ekologiczny obiekt o powierzchni 5 tys. m2, dedykowany usługom transportowym i przeładunkowym, średnio miesięcznie obsługuje ponad 24 tys. przesyłek i ok. 50 tys. palet. Za sprawą tych inwestycji możliwości operacyjne firmy znacząco się zwiększyły. W 2020 r. planowane są kolejne inwestycje w ramach infrastruktury Raben w Polsce.

Z kolei dla specjalizującej się w przewozach produktów świeżych spółki Fresh Logistics Polska rok 2019 upłynął pod znakiem ciągłego doskonalenia biznesu w ramach programu Better Everyday, opartego na filozofii Lean Management. Zrealizowano aż 18 projektów optymalizacyjnych, podwyższając tym samym efektywność usług i odpowiadając na rosnące oczekiwania klientów.

Nagrody

Sukcesy Grupy Raben można mierzyć także zdobytymi nagrodami – niektóre z nich miały naprawdę wyjątkowy i prestiżowy charakter. Ewald Raben, prezes Grupy Raben, w uznaniu jego zasług dla rozwoju polskiej gospodarki został odznaczony Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Z kolei Pawła Trębickiego, dyrektora generalnego Raben Transport, uhonorowano odznaką „Zasłużony dla transportu Rzeczypospolitej Polskiej”.

Do najważniejszych osiągnięć krajowych można zaliczyć także: tytuł Marka Godna Zaufania 2019 w kategorii „Usługi logistyczne” w raporcie magazynu „My Company Polska”; Złote Godło dla Raben Logistics Polska i pierwsze miejsce w rankingu firm cieszących się największym zaufaniem klientów w XVIII edycji badania Operator Logistyczny Roku 2019 oraz statuetka Lider Logistyki dla Raben Transport w kategorii Najbardziej Wiarygodny Dostawca Usług Całopojazdowych. W dziedzinie CSR szczególne powody do dumy daje nagroda im. Jacka Kuronia w kategorii Darczyńca Ogólnopolski, którą Grupa Raben otrzymała za swój wkład w zapobieganie marnowaniu żywności. Również spółki zagraniczne mają się czym pochwalić: Raben Ukraina został uhonorowany nagrodą „REPUTATIONAL ACTIVists” w obszarze  „Transport I logistyka – kompletne usługi logistyczne”.

fot. Daf Trucks Polska

Warto też dodać osiągnięcia pracowników Grupy Raben.

Kornel Grzybowski (na zdjęciu), obecnie Kierownik Działu Transportu w Raben Transport oddział w Gniewomierzu. W 2019 r. z sukcesem brał udział w konkursach jazdy ekonomicznej, zajmując wysokie miejsca w finałach krajowych i europejskich:

  • W konkursie Renault Trucks Optifuel Challenge 2019 doszedł do finału ogólnopolskiego zajmując w nim 2.miejsce.
  • W konkursie Kierowców Scania Driver Competition 2019 doszedł do finału ogólnopolskiego, zajął w nim 4. miejsce. Został też wyróżniony nagrodą Ecolution Scanii za najlepszy wynik w jeździe ekonomicznej.
  • W konkursie DAF Driver Challenge 2019 zwyciężył w finale ogólnopolskim, w finale europejskim zajmując 6.miejsce.

Innowacje

W 2019 r. flota operatora wzbogaciła się o 10 ciągników Mercedes-Benz Actros wyposażonych w innowacyjną technologię, m.in. kamery MirrorCam i asystenta martwego pola.

W styczniu 2019 r. firma zaoferowała swoim klientom innowacyjne narzędzie bazujące na parametrze ETA (Estimated Time of Arrival), które pozwala śledzić przesyłkę w czasie rzeczywistym i określić czas jej dostawy z dokładnością do dwóch godzin.

Grupa Raben od wielu lat stawia na automatyzację i robotyzację procesów i usług na różnych płaszczyznach: procesów fizycznych, procesów IT, również robotyzację procesów biurowych (RPA). W ramach automatyzacji postawiła na zaawansowane rozwiązania IT, takie jak platformy automatycznie przekazujące informacje dla klientów, platformy prezentujące ETA itp. W obszarze automatyki i robotyki magazynowej Raben wdraża urządzenia mierzące przesyłki, autonomiczne, półautomatyczne wózki widłowe, a także ramiona „cobotyczne”, sensory Internet of Things (IoT) i wiele innych rozwiązań zwiększających efektywność procesów magazynowania i transportu. W zakresie RPA (Robotic Process Automation) są to wdrożenia robotów software’owych wspomagających lub zastępujących pracę użytkowników w poszczególnych aplikacjach (WMS/TMS/FK) lub na styku systemów IT.

Opracowała Katarzyna Biskupska