bauma 2019: Grupa TII

Adapter Scheuerle do mocowania łopat może je unieść pod kątem do 70°– jest to już trzecia generacja tego urządzenia, o udźwigu podniesionym do 610 mt (fot. TII Group)

Kwietniowe targi bauma zgromadziły liczne grono przedstawicieli szeroko rozumianej branży budowlanej. Wśród nich nie mogło zabraknąć producentów pojazdów wykorzystywanych w transporcie nienormatywnym.

Jako światowy lider w segmencie pojazdów do transportu ciężkiego z hydraulicznymi osiami wahadłowymi Grupa TII (Scheuerle, Kamag, Nicolas oraz Tiiger) zademonstrowała szereg innowacji produktowych i usługowych.

Dla firm specjalizujących się w transporcie komponentów turbin wiatrowych Grupa TII pokazała kilka ciekawych propozycji. Najważniejszym eksponatem był adapter Scheuerle do mocowania łopat pozwalający na ich uniesienie do kąta 70°. Jest to już trzecia generacja tego urządzenia, o udźwigu podniesionym do 610 mt (metroton). Modernizując adapter, wzięto pod uwagę to, że powstają turbiny wiatrowe o coraz wyższych mocach i rozmiarach. Producent oferuje adapter jako część kompletnego rozwiązania transportowego do przewozu szczególnie długich łopat (do 80 m), zapewniającego maksymalną manewrowość, niską masę własną i skalowalnego pod kątem przyszłych rozwiązań, które mogą pojawić się na rynku producentów energii wiatrowej. Adapter skonstruowano zgodnie z zasadą „plug &play”, czyli sposób jego instalacji oraz konfigurowanie funkcjonalne można uznać za uproszczone.

Dzięki swym kompaktowym rozmiarom moduły Scheuerle SPMT Light mogą operować również we wnętrzach hal produkcyjnych, tym bardziej że dostępne są również z napędem elektrycznym (fot. Siemens)

Doskonałym urozmaiceniem ekspozycji statycznej były pokazy działania samobieżnych modułów transportowych SPMT oraz SPMT Light. Pojazdy te poradzą sobie niemal z każdym, nawet najtrudniejszym zadaniem transportowym, począwszy od lekkich ładunków, a skończywszy na gigantycznych, ważących nawet 17 tys. t (tak: siedemnaście tysięcy ton!). Modułowa zasada budowy pojazdów SPMT daje maksymalne możliwości zastosowania w sektorze budowlanym, przemyśle gazowym i naftowym, a także stoczniowym oraz przy budowie różnych instalacji przemysłowych. Poszczególne moduły transportowe można ze sobą łączyć w zależności od potrzeb. Można je spinać mechanicznie, ale też mogą współdziałać dzięki więzi wytworzonej wyłącznie przez sterowanie elektroniczne.

Moduły SPMT Light dostępne są również z napędem elektrycznym. Wprowadzając całkowicie elektryczny moduł transportowy na rynek, Grupa TII ustanowiła nowy standard w zakresie e-mobilności w ciężkim transporcie, stając się jednym z głównych światowych dostawców tego typu rozwiązań, wykorzystywanych zarówno do transportu w terenie otwartym, jak i pod dachem. Moduł SPMT Light ma ładowność 86 t, napędzany jest bezemisyjnie i przy minimalnym poziomie hałasu.

Opracował: Dariusz Piernikarski