Volvo FH 6×4 540 do transportu ponadgabarytowego

fot. D.Piernikarski

Ciągnik siodłowy Volvo FH 6×4 540 jest przeznaczony do eksploatacji zarówno na drogach utwardzonych, jak i nieutwardzonych. Ponieważ techniczna dopuszczalna masa zespołu pojazdów wynosi 100 t, znajdzie on z pewnością zastosowanie w transporcie nienormatywnym oraz budowlanym.

fot. D.Piernikarski

Jednostka napędowa to 6-cylindrowy rzędowy silnik Diesla D13K Euro VI o mocy maksymalnej 540 KM (397 kW) i maksymalnym momencie obrotowym 2600 Nm. Za przeniesienie mocy na koła odpowiada 12-biegowa zautomatyzowana skrzynia biegów I-Shift z nadbiegiem ATO2612F. Tylny most RTH2610F ze zwolnicami ma przełożenie podstawowe 3,76:1. Skrzynia biegów została wyposażona w 2 biegi pełzające. Zwiększają one zdolność ruszania pod wzniesienia oraz pozwalają na łatwe manewrowanie przy niskich prędkościach, również z dużym ładunkiem. Jest to bardzo korzystna właściwość układu napędowego w zestawach wykorzystywanych w transporcie nienormatywnym. Rozstaw osi ciągnika to 3200 mm. Oś przednia o nośności 9 t zawieszona jest na wzmocnionych resorach parabolicznych. Nośność tylnego zawieszenia pneumatycznego to 26 t z ogranicznikiem obciążenia osi napędowej do 13 t. Uzupełnienie stanowi wzmocniony stabilizator.

Samochód jest wyposażony w zaawansowany system I-See sterujący przełożeniami skrzyni biegów, odpowiednio do topografii terenu. Pojazd, pokonując wzniesienia, sam dobierze bieg tak, by maksymalnie wykorzystać swoją inercję oraz ograniczyć niepotrzebne hamowanie. Pozwala to zachować płynność jazdy oraz zaoszczędzić nawet do 5% paliwa. I-See obsługuje również funkcję I-Cruise ze swobodnym wybiegiem.

Wspomaganie skrętu obsługuje aktywny układ kierowniczy VDS (Volvo Dynamic Steering), natomiast pracę hamulców hamulec silnikowy VEB+. Aluminiowy zbiornik paliwa z prawej strony pojazdu ma pojemność 365 l, zbiornik z lewej – 405 l. Pojemność zbiornika AdBlue to 65 l. Na osi przedniej zamontowano opony Michelin X Multiway HD XZE o rozmiarze 385/65 R22,5, z tyłu – Michelin X Line Energy D 315/80 R22,5.