Lotniskowy olbrzym z silnikami Scania

fot. Scania

Scania dostarczyła silniki do Strikera 8×8 – potężnego, ośmiokołowego lotniskowego pojazdu ratowniczo-gaśniczego wyprodukowanego przez amerykańską firmę Oshkosh Airport Products.

fot. Scania
fot. Scania

Samochód zadebiutował w tym miesiącu podczas konferencji instruktorów pożarnictwa Fire Department Instructors Conference w Indianapolis. Sprzedawany będzie głównie w Chinach i na Bliskim Wschodzie. Może poruszać się w trudnym terenie, ma napęd wszystkich kół i olbrzymi zbiornik wody o pojemności 17 000 l. Wyróżnia się też zwrotnością, bardzo dobrymi własnościami jezdnymi oraz komfortową kabiną z doskonałą widocznością. Napędzają go dwa 16-litrowe silniki Scania V8, zgodne z normą emisji spalin Tier 4 final. Każdy z nich osiąga moc 770 KM.

W naszej ocenie jest to najbardziej skuteczny pojazd dla ratownictwa lotniskowego, jaki dotąd powstał – mówi Jeff Resch, wiceprezes i dyrektor generalny Oshkosh Airport Products.

Oshkosh Corporation wytwarza ciężkie pojazdy użytkowe dla wojska, straży pożarnej i służb ratowniczych, a także pojazdy budowalne, komunalne i podnośniki. W tym roku świętuje stulecie działalności. Ze Scanią współpracuje od dawna, silniki tej firmy wykorzystywano już w innych pojazdach typu Striker oraz w pługach śnieżnych, betonomieszarkach i śmieciarkach.